YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasadışı dinlemeye karşı MİT kalkanı
Yasadışı dinlemeye karşı MİT kalkanı
22 Temmuz 2014 11:00
Başbakan Erdoğan, dün TİB'in kapatılarak yetkilerinin MİT'e geçirileceğini söylemişti. Bu atakla birlikte dinlemeler tek elden MİT tarafından yapılacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, yasal dinlemelerin merkezi Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) kapatılacağını açıklamasıyla gözler atılacak adımlara odaklandı. TİB'in kapatılarak yetkililerinin MİT'e devredilmesiyle, yasal dinlemeler tek elden bu kurum tarafından yapılacak.

Telekulakla yasal önlem

Mahkemelerden gelen Jandarma ve Emniyet'in dinleme kararlarını da MİT'in izlemesi öngörülüyor.

Özellikle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dahil, devlet yetkililerinin kriptolu telefonlarının dahi dinlenmesi, devletin kritik toplantılarının kaydedilerek başka yerlere servis edildiğinin ortaya çıkması büyük tartışma yaratmıştı. Paralel yapıya yönelik mücadelenin de yoğunlaştığı bir süreçte Erdoğan, "İnlerine kadar gideceğiz" açıklaması yapmıştı. Yasal dinlemeler konusunda yeni yapılanmanın, hem dinlemeleri daha sağlıklı bir düzleme oturtmayı hem de imkanların yasa dışı olarak kullanımının önüne geçmeyi hedeflediği belirtildi.

2 yıl önce yapılan düzenlemeyle, Türkiye'nin dinleme ve istihbarat konusunda en donanımlı kurumlarından biri olan Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı tüm ekibi ve teçhizatı ile birlikte MİT'e devredilmişti.

Yasa dışı engellenecek

Dinleme uzmanı asker ve polisler "MİT personeli" olmuştu. Hakim kararıyla yapılan suç ve suçluların tespitine ilişkin dinlemelerin istihbarat teşkilatı bünyesinde gerçekleştirilmesiyle, devlet içerisindeki yasa dışı yapılanmaların ortaya çıkarılması öngörülüyor.

Orakoğlu: Doğru bir adım

EMNİYET Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Eski Başkanvekili Bülent Orakoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Kozmik bilgiler aktarılmış

"Paralel yapının, devlet içindeki belli noktaları ele geçirerek, devletin kozmik bilgilerini servis ettiği veya kriptolu telefonlarını dinlediği yolundaki gelişmeler Türkiye'ye ciddi sıkıntı yarattı.

Başbakan'ın eli güçlenecek:

Daha önce MİT'e yeni yetkiler verilmişti. Bu da onlardan biri olacak. Paralel yapı başta olmak üzere devlet içindeki yasa dışı oluşumlarla mücadelede Sayın Başbakan ve MİT'in eli güçlenecek.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler