YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasadışı dinlemelere sıradışı tedbir!
Paralel Yapı'nın illegal dinlemeleri için alternatif bir yöntem geliyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan GSM şirketleri gibi kritik yerlerde MİT'in onayından geçmiş kişilerin çalışması gerektiğini söyledi
Yasadışı dinlemelere sıradışı tedbir!
13 Şubat 2015 / 12:21 Güncelleme: 13 Şubat 2015 / 12:24

17 Aralık operasyonun sürecinden bugüne kadar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) ilişkin kritik pozisyonda olan kişileri derhal görevlerinden alınırken alt düzeyde de yine kritik birimlerde, kritik işlerin başında olanlar değiştirmişti. TİB'in binasından taşınmak için de yasal düzenleme yapacaklarını belirten Bakan Lütfi Elvan, operatörlere yönelik de düzenlemelerin yolda olduğunu haberini verdi.

İhlas Haber Ajansı (İHA) ve TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın sunduğu “Neler Oluyor?” programına konuk olan Bakan Elvan, şunları kaydetti: “Düşünün siz Başbakanın, Genelkurmay Başkanının telefonunun IMEI numarasını bileceksiniz, o numara üzerinden dinleme yapacaksınız. Bunu herkesin bilmesi mümkün değil.

Bu tür durumları gördükçe bizde özellikle operatör servislerine yönelik 3-5 ay önce Almanya'nın değişik şekillerde dinlediği ortaya çıktığı anda bir denetim yapıldı. Gerektiğinde bu tür denetimleri yapmaya devam edeceğiz. Özellikle bu birimlerde mutlaka MİT ve ilgili güvenlik birimlerimizin onayından geçmiş olan kişilerin çalışması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda biz tabii ki hassasiyet gösteriyoruz, kurumlar özellikle operatörler uyarılıyor, Bilgi, Teknolojileri İletişim Kurumu tarafından gereken hassasiyetin gösterilmesi noktasında.

Ama görünen tablo, 17-25 Aralık öncesi vahim bir tabloyla karşı karşıyayız. Turkcell, Avea, Vodafone ve Türk Telekom'a yönelik bazı önlem alma düşüncemiz var. O konu üzerinde çalışıyoruz. Neticede bu tür uygulamaların özellikle yasadışı yol ve yöntemlerin önünün mutlak suretle kesilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Dinleme ile ilgili olarak gelen mahkeme kararlarını da çapraz denetime tabi tuttuklarını anlatan Elvan şöyle devam etti: “Örneğin herhangi bir mahkeme kararıyla bir telefon numarası geliyorsa o telefon numarasının kime ait olduğuyla -o şahsa mı ait yoksa başka bir şahsa mı ait, belgeler tamamlanmış mı, tamamlanmamış mı- ilgili bir durum söz konusu ise doğrudan bir o mahkeme kararını veya savcılıkla ilgili talebi geri iade ettik. Onunlar ilgili eksikliklerin giderilmesi ve böyle bir kararın alınamayacağına dair yazıyla mahkemeye bunu bildiriyoruz. Üçüncü olarak eğer eksik bir belge varsa geri iade ediyoruz. Bunların kontrolleri yapılıyor. Yine TİB'de mahkeme kararıyla dinlenen kişi sayısının çapraz kontrolleri yapılıyor. Yani kaç mahkeme kararı var, kaç kişi dinleniyor. Bununla ilgili bir sağlama yapılıyor.”

Mega proje ay sonuna

İstanbul'un trafiğini çözecek yeni projelere ilişkin açıklama yapan Bakan Elvan, “Hem Anadolu hem de Avrupa yakasının trafiğini rahatlatacak bir projemiz hazır. Bunu muhtemelen bu ay sonunda Sayın Başbakanımız açıklayacak. Bunlar büyük, mega projeler, öyle hemen bitecek projeler değil çünkü biz 7-8 aydan beri bu proje üzerinde çalışıyoruz” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler