YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasadışı dinlemelerde bomba itiraf!
Yasadışı dinlemelerde bomba itiraf!
23 Nisan 2015 07:07
Paralel Yapı operasyonları kapsamında cezaevine gönderilirken hükümeti zehir zemberek sözlerle tehdit eden İstanbul Organize Şube eski Müdürü Ardıç, yasadışı dinlemeleri kabul etti.

Darbe ve casusluktan tutuklanan eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı ve Eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç, itirafta bulunarak yaptıkları dinlemeleri anlattı. Saklandığı hukuk bürosundan kaçıp soluğu Akgün Hotel’de aldıktan sonra emniyet güçleri tarafından yakalanan ve tutuklanan Ardıç mahkemede verdiği ifadede Organize ve Mali Şube’ye daha atamalar yapılmadan önce gelecek olan yeni müdürlerin isimlerini, yaptıkları dinlemeler neticesinde öğrendiğini itiraf etti.

232 görüşme tapeleştirildi

Dinlemeye yönelik girişimde bulundukları ancak dinleyemedikleri İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç’i de tasfiye çalışmalarının başında olduğunu düşündükleri için dinlediklerini itiraf eden Ardıç, tayini çıktıktan sonra Organize’ye atanan yeni ekibe ortalama 40 soruşturma bıraktığını, delil durumundan sadece 20’sinin olgunlaştığını öne sürdü. Ardıç böyle söylerken, Organize Şube’nin yürüttüğü soruşturmalardan biri olan İstanbul İtfaiyesi’ne yönelik soruşturma bilgileri flash bellekle şube dışarısına çıkarılmış, serverların ise hafızası silinmişti. Savcılığın yaptığı tespitleri doğrulayan Ardıç, zimmet kılıfıyla dinledikleri kişilere ait 232 adet görüşmeyi tape haline getirdiklerini itiraf etti.

Emekli zannetmişler

Dumanlı’nın ifade alma işleminin Organize Şube’de yapılmadığını yalanlamayan Ardıç, emekli göstererek dinledikleri ancak emekli olmayan Kartal Ağır Ceza Başkanı Hakim’i N.T.’yi ise emeklilik sürecinde olduğu için dinledikleri yönünde bir savunma yaptı ve ekledi: “Hakim’in yıllık izinde olması ve adliyeye gelip gitmemesinden ötürü kendisini emekli hakim sandık.”

Teknik bir arıza yaşanmış

Ardıç, Organize Şube’de kullanılan TİB-NOT programının çökmesiyle ilgili bildiklerini de anlattı. Savcılık tarafından tanık olarak ifade veren 15 yıllık teknik takip uzmanı H.A. meslek hayatı boyunca TİB-NOT isimli programın çöktüğünü görmediğini, bütün bilgilerin silinmesi için böyle bir şeyin yapıldığını söylemişti. Ardıç ise mahkemedeki ifadesine TİB-NOT’un teknik bir arıza nedeniyle çöktüğü savunmasında bulundu.

Tutuklamadan kurtulamadı

İstanbul’daki son Paralel Yapı soruşturmasında gözaltına alınan Organize Şube’den sorumlu eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı ise, “Emniyet müdür yardımcılarının hiçbir şekilde adli bir görevi ve sorumluluğu yoktur” dedi. Gizliliği ihlal etmekle de suçlanamayacağını savunan Çakallı, “Emniyet müdür yardımcılarının gizliği ihlal edecek eylem içinde bulunma kabiliyeti bulunmamaktadır. Sorumluluk tamamen şube müdürlerindedir” diye konuştu.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler