YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasa dışı dinleme operasyonunda 17 kişi gözaltına alındı
İzmir merkezli 11 ilde, "yasa dışı dinleme yaptıkları" iddia edilen emniyet mensuplarına yönelik operasyonda gözaltına alınanların sayısı 17'ye yükseldi. Gözaltına alınanlar arasında çeşitli illerden komiserler de var.
Yasa dışı dinleme operasyonunda 17  kişi gözaltına alındı
27 Ocak 2015 / 09:07 Güncelleme: 27 Ocak 2015 / 15:00

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kamu kurumlarında görevli olan bazı memurların, üniversite üst düzey yöneticilerinin ve üst düzey askeri personelin de bulunduğu toplam 92 kişinin, farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatlarıyla 2009-2013 yılları arası yasaya aykırı usulsüz dinlendikleri iddiasıyla 26 emniyet personeli hakkında gözaltı alınma talimatı verildiği bildirildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının açıklamasında, İzmir  Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde suç tarihinde görevli olan bir kısım personel tarafından aralarında kamu kurumlarında görevli olan bazı memurların, üniversite üst düzey yöneticilerinin ve üst düzey askeri personelinde bulunduğu toplam 92 kişinin farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatlarıyla 2009-2013 yılları arası yasaya aykırı usulsüz dinlendiklerinin, denetimlerde tespit edilip Cumhuriyet Başsavcılığına bildirildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında toplanan delillere göre haklarında yeterli şüpheye ulaşılan, aralarında rütbelilerin de bulunduğu ve bir kısmı değişik illerde görev yapmakta olan 26 emniyet personeline yönelik olarak 27 Ocak itibari ile gözaltına alınma talimatı verilmiş olup, konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir."

"19 Ağustos operasyonu"

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının "çeşitli kurumlarda çalışan kamu görevlilerinin telefonlarının yasa dışı dinlendiği" yönündeki bir gazetede yer alan habere ilişkin 62 müşteki ile konuyla ilgili idarenin yaptığı suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturma çerçevesinde ise geçen yıl 19 Ağustos'ta da İzmir merkezli 13 ilde operasyon düzenlenmiş, aralarında eski Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve Elazığ Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı'nın da bulunduğu 32 emniyet mensubu gözaltına alınmıştı.

Süreç içinde tüm zanlılar tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmış, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunda görevli cumhuriyet savcısı Okan Bato tarafından 9 ayrı suçlama yöneltilen 32 sanık hakkında 10 ila 961 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı. Davanın görülmesine devam ediliyor.

Ankara'da bir komiser gözaltına alındı

Ankara'da gözaltına alınan bir başkomiser, Ankara Emniyet Müdürlüğüne getirildi. Zanlının, işlemlerinin ardından İzmir'e gönderileceği öğrenildi.

Erzurum'da iki komiser gözaltına alındı

İzmir merkezli 11 ilde başlatılan "yasa dışı dinleme yaptıkları" iddia edilen emniyet mensuplarına yönelik operasyon kapsamında Erzurum'dan 2 komiser gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, paralel yapı tarafından "usulsüz dinlenildiği"ni belirten ve aralarında akademisyen, asker, emniyet ve basın mensuplarının da bulunduğu çok sayıda müştekinin şikayeti üzerine soruşturma başlattı.

Bu kapsamda, Erzurum'da haklarında arama arama kararı bulunan 2 komiser gözaltına alındı. Şüpheliler, işlemlerinin arından İzmir'e gönderilecek.

Silopi'de bir komiser yardımcısı gözaltına alındı

Şırnak'ın Silopi ilçesinde görevli bir komiser yardımcısı gözaltına alındı. Gözaltına alınan komiser yardımcısının İzmir'e gönderildiği bildirildi.

Hakkari'de bir polis memuru gözaltına alındı

Hakkari'de hakkında arama arama kararı bulunan bir polis memuru gözaltına alındı. Şüpheli, işlemlerinin arından İzmir'e gönderilecek.

Muş'ta bir polis memuru gözaltına alındı, bir komiser aranıyor

Hakkında arama kararı bulunan Muş Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bir polis memuru gözaltına alındı. Şüpheli memur işlemlerin ardından İzmir'e gönderilecek.

Daha önce açığa alındığı öğrenilen Malazgirt İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bir komiser de aranıyor.

Denizli'de bir komiser gözaltına alındı

Denizli'de bir komiserin gözaltına alındığı öğrenildi. Daha önce İzmir'de görev yaptığı belirtilen komiserin, işlemlerinin ardından İzmir'e gönderileceği kaydedildi.

Malatya'da bir polis memuru adresinde bulunamadı

Operasyon kapsamında aranan Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde görevli bir polis memurunun raporlu olduğu, yapılan aramada adresinde bulunamadığı öğrenildi. 

Bir komiser teslim oldu

Operasyon çerçevesinde aranan bir komiser, teslim oldu.

Soruşturmaya konu olan dönemde İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesinde görev yapan komiser Ramazan Mert, Basmane Semti'ndeki Terörle Mücadele Şubesine teslim olmadan gazetecilere açıklamasında, kimsenin "gizli tanık" olmaya zorlanmaması gerektiğini ifade ederek, alnının ak, başının dik olduğunu söyledi.

Konuşmasının ardından teslim olan Ramazan Mert ile gözaltındaki kişi sayısı 17'ye çıktı.

Ramazan Mert'in, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının "çeşitli kurumlarda çalışan kamu görevlilerinin telefonlarının yasa dışı dinlenildiği" yönündeki bir gazetede yer alan habere ilişkin 62 müşteki ile konuyla ilgili idarenin yaptığı suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturma çerçevesinde ise geçen yıl 19 Ağustos'ta İzmir merkezli 13 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 32 emniyet mensubu arasında yer aldığı öğrenildi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler