YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YAŞ’a 3 general rötarı
Kış şurasına üç generalin açığa alınması tartışmaları damgasını vurdu.
YAŞ’a 3 general rötarı
01 Aralık 2010 / 07:50 Güncelleme: 01 Aralık 2010 / 07:51

YAŞ kararları,  Cumhurbaşkanı Gül'e 6 Aralık'ta sunulacak. AYİM'in generalin itirazıyla ilgili kararını 3 Aralık'ta vereceğine dikkat çekiliyor. Hükümet, terfilerle ilgili yasa değişikliğini gündemine aldı

Kış dönemi Yüksek Askeri Şurası (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. Balyoz darbe planına adı karışan 11 general ve amiralin terfi krizinin yaşandığı ağustos ayındaki YAŞ'ın ardından dün de 3 generalin açığa alınması toplantıya damgasını vurdu.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün talimatıyla 22 Kasım'da açığa alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ve Tümgeneral Halil Helvacıoğlu iki gün sonra AYİM'e giderek kararın iptalini istedi. AYİM'in itiraz başvurusunu 3 Aralık Cuma günü karara bağlayacağı öğrenildi.

6 ARALIK'A ERTELENDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 30 Kasım'da arz edilmesi planlanan YAŞ kararları da bu tarihe endekslendi. Kararlar, 6 Aralık Pazartesi günü Köşk'e gönderilecek. Cumhurbaşkanlığı yetkilileri ise Gül'ün Kazakistan'da düzenlenen AGİT Zirvesi'ne katılması nedeniyle arz tarihinin değiştiğini belirtiyor. Yarın akşam Kazakistan'dan Türkiye'ye döneceği kaydedilen Cumhurbaşkanı'nın İstanbul'a gideceği ve hafta sonunu burada geçireceği kaydediliyor.

Bu arada arz tarihinin değişmesine, açığa alınan 3 generalin itirazını AYİM'in 3 Aralık'ta değerlendirecek olmasının sebep olduğu ileri sürüldü. Cumhurbaşkanı Gül'ün 2 Aralık Perşembe günü Türkiye'de olacağı aynı gün veya bir gün sonra da YAŞ kararlarını onaylayabileceğine dikkat çekildi. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı'na vekalet eden Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'in kararlara imza atabileceği dile getirildi.

AYİM'in, generallerin görevde kalmaları yönünde bir karar vermesi durumunda azil sürecinin başlatılacağı vurgulandı. Konunun 6 Aralık'ta Bakanlar Kurulu'nda ele alındıktan sonra aynı gün onay için Çankaya Köşkü'ne gönderilebileceği bildirildi.

Bu gelişmenin ardından Başbakan Erdoğan'ın daha önce gündeme getirdiği yasa değişikliğinin  masaya yatırılabileceği kaydedildi. TSK Personel Kanunu'nda yapılacak düzenlemeyle general ve amirallerin terfi ve tayinlerinin yeniden belirlenebileceği vurgulandı.

ÖRNEK GÖSTERİLEN ÜLKE OLDUK

Yüksek Askeri Şura üyeleri dün  Başbakan Erdoğan başkanlığında Anıtkabir’i ziyaret etti. Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri'ne ''Küresel sorunların pek çok ülkeyi derinden sarstığı bir dönemde Türkiye bölgesinde güven ve istikrar sembolü olarak örnek gösterilen bir konuma ulaşmaktadır. Demokrasi ve kalkınma alanında elde ettiğimiz başarılı neticeler iç huzurumuzu güçlendirmekte, barış ve adalet çağrılarımız bölgemizde olumlu makes bulmaktadır"  diye yazdı. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler