YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YAŞ yarın toplanacak
YAŞ yarın toplanacak
31 Temmuz 2013 11:43
Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın toplanacak.

YAŞ'ın ağustos ayı olağan toplantısı, Genelkurmay Karargahı'ndaki Çakmak Salonu'nda yapılacak.

Toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Komutanı Orgeneral Servet Yörük, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş ve Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay katılacak.

Ergenekon davasında hakkında tutuklama kararı çıkan ve GATA'da tedavisi süren YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler ile tutuklu YAŞ üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı'nın toplantıya katılması beklenmiyor.

Şura üyeleri Anıtkabir'i de ziyaret edecek. Yüksek Askeri Şura toplantısı, gazetecilerin alacağı kısa görüntünün ardından basına kapalı gerçekleştirilecek. Toplantı öncesi Çakmak Salonu'ndan AA, TRT, ANKA, CHA, DHA ve İHA'nın görüntü ve fotoğraf çekmelerine izin verilecek.

Kararlar Cumhurbaşkanı Gül'e sunulacak

Yüksek Askeri Şura ağustos ayı olağan toplantısında, terfi sırasında bulunan albay, general ve amirlerin bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleriyle disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ayrılacak personel ve TSK'yı ilgilendiren diğer konular görüşülecek. Toplantıda Suriye'deki gelişmelerle terör konularının da ele alınacağı belirtiliyor.
YAŞ toplantısı, 3 Ağustos'ta sona erecek. Şura'da alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak.

İlgili mevzuata göre, general ve amiral rütbelerinde 4 yıl bekleme süresi bulunuyor. Kuvvet komutanlıklarına atanan orgeneral ve oramiraller ise iki sene boyunca bu görevde kalabiliyor. Bekleme süreleri sonunda terfi ettirilmeyen general ve amiraller, emekliye sevk ediliyor.

Yüksek Askeri Şura, yılda iki defa toplanıyor. Başbakan'ın başkanlığında toplanan şurada kararlar, toplantıya katılan üyelerin salt çoğunluğuyla alınıyor. Üyelerin terfi işlemleriyle ilgili konulardaki oy hakkı ve değerlendirme notu eş değer sayılıyor.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler