YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YARSAV'dan sert eleştiri
Danıştay ve Yargıtay üye seçimleri ile ilgili tartışmalara YARSAV'da katıldı!
YARSAV'dan sert eleştiri
26 Şubat 2011 / 15:58 Güncelleme: 26 Şubat 2011 / 16:46

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Yönetim Kurulu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) Danıştay ve Yargıtay üyeliklerine yaptığı seçimi eleştirerek, seçilen üyelerin bir devrin adı ile anılacaklarını öne sürdü.

YARSAV'dan yapılan açıklamada, HSYK'nın yüksek yargıya üyelik seçimlerini tamamladığı ve toplam 211 yüksek yargıç seçildiği hatırlatıldı.

Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilme koşullarını taşıyan 5 bin 576 yargıç ve savcının daha önceden ilan edildiğini, bu kişiler arasından 211'inin ''genellikle 5'e karşı 17 oy çoğunluğu ile seçildiği'' öne sürülen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Kadına yönelik ayrımcılığın adeta bir izdüşümü olarak, aralarından 2'si HSYK yedek üyelerinin eşleri olarak tanınan, topu topu 6 şanslı kadın yüksek yargıç seçilmiştir. Geçmiş her gün lanetlenip, artık şeffaf, objektif ve demokratik olacağı defalarca söylenmesine karşın, tüm randevuların iptalini gerektiren bir gizlilikle ve bir iki günlük inceleme sonucu tam 211 yüksek yargıç (nasıl) seçilmiştir.

Herkese eşit mesafede görünme adına ve sesini sedasını kısacağı zannıyla küçük bir kısmı da YARSAV üyesi yüksek yargıç seçilmiştir. Tüm bu nedenlerle, seçilenlerin bazıları hiç ama hiç hak etmese de ne yazık ki, genel olarak bir devrin adı ile anılacaklar seçilmiştir. Ve tüm haklı eleştirilere karşı birileri bir yerlere yanıt yetiştirirken, asıl muhataplar, yıllardır özveriyle çalışan ve seçilmeyi hak ettiğini düşünen binlerce yargıç ve Cumhuriyet savcısı aslında 'bilmezlikten de değil' ama yanıt beklemektedir.'' (AA)

bunlar ne istiyor?
 // ibrahim çelikoğlu
Zula.At keseye cebe girsin!!!...
26 Şubat 2011 18:41
birisi şuna sorsun
 // ebulemin
Birisi şuna sorsun ki, senin kocan kim ve ne iş yapıyor. utanmadan da eleştiriyor. Bu söylediklerin yanlış ise siz bu yanlışı her zaman yaptınız. şimdi de yüzünüz kızarmadan bir şeyler söylüyorsunuz. madem yapılan yanlıştı şimdiye kadar neden dut yemiş bülbül kesiliyordunuz. konuşun konuşun, konuştukça nefretleri celbettiğinizin farkında mısınız....
26 Şubat 2011 17:02
Neden hep muhalefet
 // Yar sor
Bunlar neden hep muhalefet halindeler, CHP gibi? Tabi her ikisi de aynı zihniyette diyeceksiniz. Gayet tabi öyle, ama bunlar bu tavırlarıyla artık milletin gözünde hiçbir değerleri olmayan çöp malzemesine dönüştü. Onlar bunu umursamasa da bir gün o makamları bırakıp halkın içine girmek zorunda kaldıklarında maalesef kurak bir topraktaki bir kazık gibi kalacaklar! Acınacak durumdalar, sıfır bile olamayanlar, kendinize zulüm ediyorsunuz....
26 Şubat 2011 16:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler