YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YARSAV'dan sert çıkış
YARSAV'dan sert çıkış
10 Nisan 2010 07:39
'Anayasa Değişikliği ve Yargı Reformu' konulu panelde konuşan YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Anayasa değişikliği ile ilgili sert eleştirilerde bulundu. Tarhan, değişiklikle yargının bölünüp parçalanmak ve yönetilek istediğini söyledi...

İzmir Barosu tarafından ''Avukatlar Haftası'' etkinlikleri çerçevesinde ''Anayasa değişikliği ve yargı reformu'' konulu panel düzenlendi.

İzmir Adliyesi Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen panele katılan YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, anayasa değişikliğiyle, ''yargının bölünüp parçalanmak ve yönetilmek'' istendiğini ileri sürdü.

Panelde soruları da cevaplandıran Tarhan, bir gazetecinin, ''HSYK Adalet Bakanlığına bağlı olacak, bu yargıyı özgür karar alamaz noktaya getirecek diyorsunuz. Ancak askeri yargıda binlerce dava emir komuta zinciri altında görüldü. Aynı şeyi askeri yargı için söyleyebilir misiniz?'' sorusuna karşılık şu görüşleri savundu:

''Anayasa değişikliği gerçekleşirse HSYK Adalet Bakanlığı sekretaryasına dönüşecektir. Bu doğru. Adalet Bakanlığı ve müsteşarı kuruldan çıkarılmalıdır. Bu YARSAV'ın kırmızı çizgisidir. Bu konuda asla taviz vermeyiz. Askeri yargı konusundaki sorunun ise yanıtı nettir YARSAV için. YARSAV askeri yargının görev alanının daraltılmasını düşünür. Tüzüğünde buna ilişkin hüküm vardır. Bu konuda ayrı spekülasyona girmek istemiyorum. Çok nettir tavrı."

Aynı gazetecinin, ''Yargının bağımsızlığından bahsediyorsunuz, ancak CHP milletvekilinin gizli tanık ile görüşmesi konusuna sessiz kaldınız'' sözleri üzerine Tarhan, ''YARSAV her siyasi spekülasyona, her siyasi dedikoduya, her habere yanıt verecek kadar basit işlerle uğraşan bir örgüt, dernek değil. Çok kutsal amaçlar için, özel amaçlar için kurulmuş bir dernektir'' diye konuştu.

İzmir Barosu Başkanı Özdemir Sökmen de, İzmir Barosuna kayıtlı avukatların panele yeterince ilgi göstermediğini, bu konuda duyarlılığın arttırılması gerektiğini söyledi.

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Öztürker ise, YARSAV'ın çalışmalarını ve mücadelesine destek vermeye her zaman hazır olduklarını dile getirdi.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Demir de, yargı mensuplarının ekonomik durumlarının düzeltilmesini, çalışma koşulları ve fiziki yapılarının düzenlenmesi konusunda ''yargı reformuna'' ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

A.A.

yarsav incelemeli:
 // mustafa
ilk kez burada açıklıyorum.
1-2992 sayılı yasanın 18-g fıkrası, any.159 ve 11e kesin aykırı.
2461/4 -3b ile 2802 ye de aykırı.
2-liste hazırlama bk . alınmalı.
3-konu yargı yerine götürülmeli.
4-kurul burdan karar almalı
5-2461/4 gereğini kurul bizatihi yapmalı.
6-2009 yazk. 1322 de 1200 yüzde doksan aynen tavassut işi varmı yarsav bakmalı....
10 Nisan 2010 13:35
HALKA YASA YERİNE CEBE ZAM İSTİYORLAR !
 // HALİL İBRAHİM
Malum o dört ortaktan şu üç ortağın maaşını kısın.Zam istiyorsalar önce millete adalet ve hizmet versinler,onlar yaşam şartlarının daha iyi olmasını ceplerinin daha fazla dolmasını istiyorlar,adalet mi çaresi var gidersin AİHM ne alırsın,vatandaşın onuru devletin parası gider onların ise rahatı gelir.Sonra halk adına inanç,özgürlük ve eğitim hakkını elinden al, 367 yi 411 i ve Katsayı bariyerini önüne çek sonra seyreyle vatandaşın halini !Referandum ist...
10 Nisan 2010 10:56
aynı bölükten...
 // ibrahim çelikoğlu
Yalçınkaya,Anayasa Mahkemesinin bir çok yargıcı veYargıtayda oluşanlar gurubuna mensup,yargı devleti peşinde koşturanlar...
Bırakın saldırsınlar.Milletin gözü açıldı.Görmeyede başladı......
10 Nisan 2010 09:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler