YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YARSAV'dan ilginç benzetme
YARSAV'dan ilginç benzetme
30 Temmuz 2010 19:17
YARSAV Başkan Tarhan, 'Anayasa değişikliğiyle amaçlanan, bir demokratikleşme değil, darbe anayasası üzerine bir kaçak kat çıkma girişimidir' dedi.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, ''Anayasa değişikliğiyle amaçlananın, bir demokratikleşme değil, darbe anayasası üzerine bir kaçak kat çıkma girişimi olduğunu ve buna halktan, ruhsat istendiğini düşünüyoruz'' dedi.

Bursa Barosunca düzenlenen, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Demokrasinin Teminatı Bağımsız Yargı'' konulu konferans öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tarhan, Türkiye'de yargının, ''12 Eylül darbe anayasası''yla yarı bağımlı hale getirildiğini söyledi.

Tarhan, 12 Eylül anayasasının, tamamıyla yürütme odaklı bir anayasa olduğunu ileri sürerek, şöyle devam etti:

''Fakat bu yarı bağımlı, yürütme ağırlıklı yapı, 2010 değişiklikleriyle artık tam bağımlı bir yapıya dönüştürülme tehlikesi taşımaktadır. O nedenle de biz anayasa değişikliğiyle amaçlananın, bir demokratikleşme değil, darbe anayasası üzerine bir kaçak kat çıkma girişimi olduğunu ve buna halktan, ruhsat istendiğini düşünüyoruz. Bugün Türkiye'de yarı bağımlı yargı, tam bağımlı bir yargı haline getirilmeye çalışılmakta, yargı üzerinden demokrasiyle oynanmaktadır.''

''Haklarında yakalama kararı çıkan muvazzaf subaylarla ilgili herhangi bir işlem yapılmamasını, gözaltına alınan olmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' yönündeki soruya Tarhan, şu yanıtı verdi:

''Bunların hepsi birer teferruattır. Aslında resmin tamamına bakmak ve değerlendirmek gerekir. Zaten biz endişelerimizi bu noktada paylaşıyoruz. Siyasallaştırılmaya çalışılan yargı, aslında yargı değildir. Eğer bir yargı siyasallaştırıldıysa, bir parti yargısı haline getirildiyse, demokrasilerde olması gereken yargının yapması gereken denetim görevini de artık yargı yapamaz hale gelir. Bugün Türkiye'de böyle bir sorunla karşı karşıyayız. Yargı siyasallaşmıştır, emir ve talimatla hareket eder duruma gelme tehlikesi yaşamaktadır.''

Tarhan, asıl olanın, yargının emir ve talimatla hareket etmemesi, Türk yargıçlarının asla kimsenin yargıcı veya herhangi bir partinin yargıcı olmaması olduğunu vurgulayarak, ''Bugüne kadar bize hiç kimsenin 'Benim' diye hitap ettiğini, her sözüne 'Benim' diye başlayan birtakım yöneticilerin 'Benim yargıcım' dediğini duydunuz mu? Biz kimsenin yargıcı değiliz. Bugünkü veya yarınki siyasi iktidar hiç fark etmez, kimsenin yargıcı olmaya niyetimiz yok'' diye konuştu.


-BOZUK MİKROFONA ''KASITLI'' TEPKİSİ-


Açıklamanın ardından Tarhan, konferansın yapılacağı Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Osmangazi Salonuna geçti.

Panelin başlangıcında ses sistemindeki arıza nedeniyle mikrofonların çalışmamasına, bazı seyirciler kasıtlı yapıldığı iddiasıyla tepki gösterdi.

YARSAV Başkanı Tarhan'ın, arızanın giderilmesinden sonra, ''Arkamda Türk bayrağı var, Mustafa Kemal var. O yüzden teknik zorluklar, mikrofonların çalışmaması filan çok da umurumuzda değil aslında'' sözleri, salondan alkış aldı.

Tarhan, Anayasa değişikliği paketine karşı olma nedenlerini anlattığı konuşmasında, anayasanın yargı bölümündeki değişikliklerin öznesi olan yargıç, savcı, yüksek yargı ve barolara değişikliklerle ilgili görüşlerinin sorulmadığını ileri sürerek, ''Bu süreçte yargı tamamen dışlandı ve adeta bugün önümüze gelen paket, yargısız bir infaz için hazırlanmış bir pakettir, tamamen yargı dışlanarak hazırlanmış bir pakettir'' diye konuştu. AA

Yargısız infaz için'i anlayamadık...
 // ibrahim çelikoğlu
Sanki yargı hukuk'u uyguluyormuş gibi.Herşey yolunda hak sahibi hakkını bulabiliyormuş gibi.Birde "yargı siyasallaşmıştır"yaygarası.
Siyasiler milletin seçimi ile "millet vekili"vekil tayin edilmişlerdir.İdare onların elindedir.Yanlış olan milletin önüne konur;Millette seçimini ona göre yapar değiştirir.Dışarıdan müdahale;Darbe çığırtkanlığıdır.
İstenende budur.Devletin içine sokulduğu karanlık işlerin müdahalesinin sesini bile duymak istemiyorlar...
30 Temmuz 2010 21:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler