YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YARSAV’da kılıçlar çekildi
Şahin ulusalcı grup yönetimi ele geçirmeye çalışırken, Yargıtay’da başkanlık yarışına hazırlanan Özbek, üyelerinin çoğu yüksek yargıdan olan YARSAV’ın başında Tarhan’ın kalmasını istiyor
YARSAV’da kılıçlar çekildi
20 Ekim 2010 / 07:10 Güncelleme: 20 Ekim 2010 / 07:37

HSYK seçimlerinden çıkan sonuç YARSAV’da deprem etkisi yarattı. Başkan Emine Ülker Tarhan adaylık konusunda henüz açıklama yapmazken, Ömer Faruk Eminağaoğlu ve ekibi yoğun kulis çalışmasına başladı. Kadir Özbek, şimdiki başkan Tarhan’ı desteklerken, ılımlı kanat ise HSYK seçimlerinde en fazla oyu alan YARSAV üyelerinden birini istiyor.

TARHAN’IN ARKASINDA KADİR ÖZBEK VAR

Seçimlerde aldıkları oyun, üye sayılarından fazla olmasını “Seçimde YARSAV başarılı oldu” şeklinde anlatan Başkan Emine Ülker Tarhan adaylık için henüz karar vermedi. Tekrar aday olmak isteyen Tarhan’ın, karşısındaki en güçlü grup ise Eminağaoğlu’nun başını çektiği isimler. Tarhan’ın büyük destekçisi ise eski HSYK Başkanvekili Kadir Özbek. Yargıtay Başkanlığı için çalışan Özbek’in, YARSAV’ı bu süreçte elinde tutmak istediği bu nedenle de Tarhan’a tam destek vereceği belirtildi.

YENİDEN İSTİYOR

YARSAV Başbakanlığı için adaylığını açıklayan ilk isim olan eski Başkan Eminağaoğlu, çalışmalarına ekibiyle başladı. Sincan Hakimi Osman Kaçmaz’ın Eminağaoğlu ile öteden beri devam eden birlikteliğinin süreç içinde de devam edeceği belirtiliyor. Ancak, son YARSAV seçiminde Eminağaoğlu’un yönetim listesine bile girememesi nedeniyle Kaçmaz’ın aday olarak isminin ön plana çıkartılabileceği belirtiliyor. Eminağaoğlu’nun ilerleyen süreçte Kaçmaz lehine çekilmesi de seçenekler arasında.

EN ÇOK OYU ALAN ADAY FORMÜLÜ

YARSAV’ın yeni genel başkanı için önerilen bir diğer formül de HSYK seçimlerinde en çok oy alanların yönetime getirilmesi. YARSAV’ın desteklediği listeden Abbas Özden 2356,  Hayri Keskin ise 2244 oy aldı. Ancak ikilinin Eminağaoğlu ve Kaçmaz’ın kararına göre hareket edeceği belirtiliyor. Özden’in iş yoğunluğunun fazlalığı da adaylığının önündeki temel sorunlardan biri.

HSYK Gül’ü bekliyor 

Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulu 30 üyenin katılımı ile toplandı. HSYK üyeliği için yapılan seçimde Akademi Başkanı ve Danıştay Üyesi Ahmet Hamsici’yi 21 oy ile asıl üyeliğe, Danıştay Üyesi Tacettin Şimşek de 11 oyla yedek üyeliğe seçildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün seçeceği 4 asıl üyeden sonra HSYK üyelik seçimleri tamamlanmış olacak. 

Tepki var ama itiraz yok

HSYK seçim sonuçlarına Adalet Bakanlığı’nın müdahale ettiğini, şaibe karıştırdığını ileri sürerek tepki gösteren YARSAV ve Demokrat Yargı, dün seçim sonuçlarına itiraz edilmesinde son gün olmasına karşılık Yüksek Seçim Kurulu’ra hiçbir itirazda bulunmadı. 

367 Sabih devreye girdi

2007’deki Köşk seçimlerinde 367 kaosunun mimarı olan eski Başsavcı Sabih Kanadoğlu, üyesi olduğu YARSAV’ın adaylarından hiçbirinin kazanamadığı HSYK seçimlerinin iptal edilmesi gerektiğini iddia etti. Yapılan seçimlerin Anayasa değişikliğine aykırı olduğunu öne süren Kanadoğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nu ve Danıştay’ı seçimleri iptal etmeye çağırdı. SEçimin neresinin anayasa değişikliklerine aykırı olduğunu söylemeyen Kanadoğlu, “Bu seçim, yapılan anayasa değişikliklerine de aykırıdır. YSK ve Danıştay, yani Türk yargısı, bu ayıbı silme gücünde ve yetkisindedir” iddiasında bulundu.  (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler