YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YARSAV'da ilk istifa geldi
YARSAV'da ilk istifa geldi
25 Kasım 2009 14:43
Yargıtay 8. Ceza Daire Üyesi Hamdi Yaver Aktan, YARSAV Denetim Kurulu üyeliğinden istifa etti.

Eminağaoğlu'nun ekibinden Hamdi Yaver Aktan, YARSAV Üyeliğinden istifa etti. İstifanın gerekçesi Eminağaoğlu'nun başkan seçilememesi.

Ergenekon davasının temyizine bakacak olan Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Aktan, 26 Haziran 2009'da Ankara Polisevi'nde yaptığı oğlunun sünnet düğününe, Ergenekon sanıkları ve avukatlarını davet etmişti. Davette Eminağaoğlu da vardı. Aktan Ergenekon sanığı Yalçın Küçük'le yakından ilgilenmişti. Aktan'ı davalarına bakacak sanıklarla yan yana samimi gösteren fotoğraf büyük tepki toplamıştı.

Yaver Aktan, Ergenekon iddianamelerinde ‘örgüt toplantısı' olarak nitelenen Kent Otel Toplantıları'nın düzenli katılımcılarından birisi olarak gösteriliyor.

Yargıtay Üyesi Hamdi Yaver Aktan'ın ayrıca 23 Kasım 2008 tarihinden beri Cumhuriyet gazetesinde yazı yazıyor.

EMİNAĞAOĞLU'NA YAKIN MUHABİR HABER VERDİ!

Cumhuriyet gazetesinden İlhan Taşçı'nın haberine göre, Kurucu Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun liste dışı kaldığı Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nde (YARSAV) yeniden genel seçim tartışmaları ilk istifayı getirdi. Yargıtay 8. Ceza Daire Üyesi Hamdi Yaver Aktan, YARSAV Denetim Kurulu üyeliğinden istifa etti.

Edinilen bilgiye göre, Aktan istifadan önce yeni yönetimle yapılan toplantıda, Eminağaoğlu'nun liste dışı kalmasını “YARSAV'a yönelik operasyon” olarak nitelendirdi. Genel kurulda çarşaf listeyi oylamanın da yanlış olduğu değerlendirmesini yapan Aktan, bu nedenlerle seçimin “derhal” yenilenmesi gerektiği görüşünü yönetime aktardı. Ancak yönetim kurulu, Aktan'ın seçimin yenilenmesi önerisini sıcak karşılamadı. Yargıtay üyesi Hamdi Yaver Aktan'ın YARSAV yönetim toplantısında, “Kurucu başkan Eminağaoğlu'nun cezalandırılması amaçlanıyorsa söylem ve eylemleri nedeniyle Adalet Bakanlığı tarafından gereksiz biçimde zaten cezalandırılıyor. Genel kurul, Adalet Bakanlığı'nın bu cezalandırmasına ortak olmamalıydı” değerlendirmesini yaptığı öğrenildi.

Aktan, bu gerekçelerle seçimin yenilenmesi görüşüne yönetimin olumlu yanıt vermemesi üzerine istifa kararı aldı.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Hamdi Yaver Aktan, yeni yönetimle hiçbir sorunu olmadığını, görüşlerinin olumlu karşılanmaması nedeniyle denetim kurulundan istifa ettiğini söyledi. Yönetim kurulu yedek üyesi olan Gülsüm Mısırlı'nın da istifa ettiği öğrenildi. Mısırlı'nın da gerekçeli istifa dilekçesinde, seçimlerin yenilenmemesi nedeniyle istifa ettiğini bildirdiği öğrenildi.  (Cumhuriyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler