YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YARSAV'a yeni kadın başkan
YARSAV'a yeni kadın başkan
20 Kasım 2009 07:47
YARSAV'ın yeni başkanı Emine Ülker Tarhan oldu. Eminağaoğlu, seçimlerde yönetim kuruluna seçilememişti.

YARSAV'ın yeni başkanı Emine Ülker Tarhan oldu. Ömer Faruk Eminağaoğlu, 2. Olağan Genel Kurul'da yönetim kuruluna seçilememişti.

Emine Ülker Tarhan, ''Temel hak ve özgürlükleri ayaklar altına alan uygulamalara karşı yargı bağımsızlığı ve demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin tüm kural ve kurumlarıyla yaşama geçirilmesi hedefiyle mücadele kararlılığımızı sürdüreceğiz'' dedi.

Tarhan, yeni Yönetim Kurulu'nun toplantısının ardından Yönetim Kurulu'nca hazırlanan açıklamayı basın mensuplarına okudu.

Yönetim Kurulu toplantısında seçim ve görev dağılımının yapıldığını belirten Tarhan, Önder Tekin'in Genel Sekreter, Murat Arslan'ın Sayman, Kazım Dağdeviren, Nuh Hüseyin Köse ve Fetih Sayın'ın YARSAV Başkan yardımcılıklarına oy birliğiyle getirildiklerini söyledi.

"YARGI BAĞIMSIZLIĞI BAYRAĞI..."

Yeni Yönetim Kurulu'nun evrensel hukuk ve yargı bağımsızlığı, yargıç ve savcı güvencesi ilkeleri ve diğer ilkeler doğrultusunda çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğini belirten Tarhan, şunları kaydetti:

''Başta Kurucu Genel Başkanımız Ömer Faruk Eminağaoğlu olmak üzere emeği geçen önceki Yönetim Kurulu üyelerine gönülden teşekkür ediyoruz. Teslim ettikleri hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı bayrağının elden hiç düşmeden yürüyeceğini, onlardan hiç ayrılmayacağımızı, demokratik yollarla teslim aldığımız görevi onlarla birlikte sürdüreceğimizi bildiriyoruz.

Türkiye'de yargıç ve savcı örgütlenmesi, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü konularında harcadıkları emek ve gösterdikleri özveri; sadece ülkemizde değil, tüm uluslararası yargıç ve savcı örgütleri arasında takdirle karşılanan ve bu alanda bir simge haline gelen kurucu başkanımız Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun eskisi gibi yine YARSAV ile bütünleşmiş olarak aramızda olduğunu onur duyarak açıklıyoruz.''

"MÜCADELE KARARLILIĞIMIZ SÜRECEK"

Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı üzerindeki tehditlerin ''hat safhada'' olduğunu iddia eden Tarhan, ''yargının kuşatılmasından tüm toplumun zarar gördüğünü'' ileri sürdü.

''Bağımsız yargı denetiminin yerinin yürütmeye bırakılmak istendiğini'' de öne süren Tarhan, ''Temel hak ve özgürlükleri ayaklar altına alan bu uygulamalara karşı yargı bağımsızlığı ve demokratik laik, sosyal, hukuk devletinin tüm kural ve kurumlarıyla yaşama geçirilmesi hedefiyle mücadele kararlılığımızı sürdüreceğiz'' dedi.

Yarsav akıllıca görev yapmalıdır.
 // ibrahim çelikoğlu
Bizim memleket hukuk bitirmiş,hukuk bilmezlerle doludur.Yarsavın görevide bu olmalıdır.Hukukun tekniklerini uygunluğunu tam bilmek,hüner,maharet ister.Teknik iş yapmanın hukuk kurallarını yanıltmak olmadığını iyi idrak etmek gerekir.Tekniği ortaya koymak,
fiili bir işi ortaya koyup ispatlamak olmalıdır.Ben şahit buldum,Elimi salladım,burnumu oynattım,fotoğraf çektim amma meydanda yok.
Bunlar hukuk değil hukuku yanıltmak olabilir esas geçerliğiği düşünülmelidir...
20 Kasım 2009 12:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler