YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YARSAV: "Yargı güvenililirliği ağır hasara uğradı"
Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Murat Arslan, yargı güvenirliliğinin sarsıldığına dair açıklama yaptı.
YARSAV: "Yargı güvenililirliği ağır hasara uğradı"
26 Ağustos 2014 / 01:02 Güncelleme: 26 Ağustos 2014 / 01:08

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Murat Arslan, "Yargı güvenilirliği, telafisi kısa zamanda olanaklı olmayan ağır hasara uğradı" dedi.

Arslan, düzenlediği basın toplantısında, ilkesi ve zamanı belirsiz kararnamelerle görevdeki yargıç ve cumhuriyet savcılarının istekli olsun olmasın neredeyse tamamına yakınının görev yerlerinin değiştirildiğini ileri sürdü.

Herhangi bir objektif değerlendirme kriteri olmayan seçimlerle Yargıtay ve Danıştay'ın adeta yeniden kurgulandığını iddia eden Arslan, "Hep süreli bir görevi bir an önce ifa etmenin telaşı ile hareket ettiği dikkatlerden kaçmayan HSYK, karar ve uygulamaları ile endişeyi meslektaşlarımızın temel duygusu yapmayı başardı. Yargı güvenilirliği, telafisi kısa zamanda olanaklı olmayan ağır hasara uğradı'' diye konuştu.

Önce yargı mensuplarının, sonrasında toplumun, en fırtınalı zamanlarda dahi sığınmakta duraksama yaşamayacağı bir liman niteliğindeki HSYK'ya gereksinimin had safhada olduğunu belirten Arslan, bu şansın doğru ve isabetli değerlendirilmesi durumunda, kazananın yalnızca yargı mensupları değil toplumun tüm kesimleri ve aynı zamanda ülke olacağını ifade etti.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler