YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YARSAV militanı olacak adam gerekli bize
Yüksek yargıçları “militan” olmakla suçlayan CHP liderinin başkanvekili Tarhan, YARSAV Başkanı olduğu dönemde HSYK seçimleri için militan adaylar aramış...
YARSAV militanı olacak adam gerekli bize
15 Aralık 2011 / 07:02 Güncelleme: 15 Aralık 2011 / 08:04

Yargıtay’a seçilen 160 üyeyi “militan” olarak suçlayan CHP, Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’ın “HSYK’da militan istiyorum” sözleriyle sarsıldı. Emine Ülker Tarhan’a ait olduğu iddia edilen bir ses kaydında, HSYK seçimlerini YARSAV’ın desteklediği adayların kazanması durumunda yargıda “tasfiye değil imha” operasyonu yapılacağı ve “militan” kadroların seçilmesi gerektiği belirtiliyor. Tarhan ise sorular üzerine “Çok güzel söylemişim. Sonuna kadar arkasındayım sözlerimin” dedi. “www.vimeo.com” adlı internet sitesinde eski YARSAV Başkanı da olan CHP Grup Başkanvekili Tarhan’a ait olduğu iddia edilen 3 ses kaydı yayınlandı. Kayıtlarda HSYK seçimlerinde “militan kadroların” seçilmesi, seçim sonrasında “tasfiye değil imha süreci başlatılması” ve Tarhan’ın bir avukat ile müvekkiline hukuki yardım yaparak gerekirse Yargıtay’daki “uzmanlardan rapor” dahi alınacağı yer alıyor.

Tarhan Meclis’te sorular üzerine “ Çok doğru söylemişim” dedi. Tarhan “YARSAV’ın militanı olmak demek yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesinin militanı olmak demektir. Çok güzel söylemişim çok doğru söylemişim. Sonuna kadar arkasındayım sözlerimin” dedi. Tarhan  suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

VERİMLİ OLACAK ADAMA GEREK YOK

HSYK’YA üye seçimlerinin yapıldığı Eylül 2010’da dönemin YARSAV Başkanı Tarhan, YARSAV Yönetim Kurulu üyesi ve ismi Sincan hakimi Osman Kaçmaz ile birlikte bir baskınında geçen Remzi Özdemir ile YARSAV’ın şimdiki Başkanı Murat Arslan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydında nasıl bir yargı arzu edildiğinin ipuçları veriliyor:

-EÜT: Orada (HSYK’da) verimli olacak adama ihtiyacımız yok bizim. Bize orada dik duracak adam lazım.

-MA: AAA tabi canım, dik duracak, işini yapacak. 

-RÖ: Dik duracak.

-EÜT: YARSAV’ın haklarını koruyacak, yani YARSAV’ın militanı olacak adam lazım bize

-RÖ: Evet

-EÜT: Başka bir şeye ihtiyaç yok.

-MA: Çok fazla kafa yormasına gerek yok yani

-EÜT: Banane ya, rapor falan hazırlamasın yani

-RÖ: Yok canım, biz hazırlarız raporumuzu.

-EÜT: Kendi kendimize hazırlarız bir raporumuzu, orada militan bize lazım

YOK EDİCİ EKİPLE ÇALIŞMAK LAZIM

HSYK seçimleri öncesinde YARSAV listesinden aday olan dönemin Adalet Bakanlığı Adli Sicil Genel Müdürü Orhan Sungur, YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Yargıtay üyesi ve Emine Ülker Tarhan’ın eşi Mehmet Umur Tarhan ve şuanki başkan Murat Arslan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydında ise, hedeflenen yargı için neler yapılacağı çok açık bir biçimde ifade ediliyor. Anayasa değişikliği sonrasında “evet” ya da “hayır” çıkması durumunda YARSAV’ın pozisyon almasını isteyen Umur Tarhan, “Ülkede eli taşın hiç altına girmemiş bir sürü adam var. Bu adamların tasfiye edilmesi lazım. Bu sistemden, bunu net olarak söylüyorum” diyor. Umur Tarhan’ın bu sözleri üzerine ise Orhan Sungur, “Tasfiye edici ekiple çalışmanın hiçbir anlamı yok, yok edici bir ekiple çalışacaksınız. Onun anlamı var” diyerek bu talebi daha da ileri taşıyor. Yok etme işleminden sonrasını ise Sungur şöyle anlatıyor: “Ondan sonra kadronuzu kurarsınız. Elinizde, Ceza İşleri sizde, Personel sizde, Teftiş sizde. O zaman üye olmaya gelenler (Yargıtay ve Danıştay üyesi olmak isteyenler) üye olabiliyor mu? Sorarsınız yani.” (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler