YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YARSAV ile Gülen Hareketi kol kola mı?
Ankara İdari Mahkemesi Başkanı ve Yargıda Birlik Platformu Üyesi Dr. Gürsel Özkan, HSYK seçimlerini ve adaylığını değerlendirdi.
YARSAV ile Gülen Hareketi kol kola mı?
17 Eylül 2014 / 08:30 Güncelleme: 17 Eylül 2014 / 08:43

Kanal A'da yayınlanan ve Fatin Daığstanlı'nın moderatörlüğünde gerçekleşen, Güneş Gazetesi Ankara Temsilcisi Talat Atilla'nın da katılımı ile gerçekleşen "Türkiye'nin Seçimi" programının bu haftaki konuğu Ankara İdari Mahkemesi Başkanı ve Yargıda Birlik Platformu Üyesi Dr. Gürsel Özkan idi.

Özkan, halkın yargıya güvenin yerine gelmesi için sorunların çözülmesi gerektiğini, Yargıda Birlik Platformu'nun hiçbir parti, kurum ya da düşüncenin yanında veya karşısında yer almadığını vurgulayarak şöyle konuştu:

Türkiye 17-25 Aralık dönemini yaşarken Yargıda Birlik Platformu neredeydi, neden sesini çıkarmadı?

Yargıda Birlik Platformu Nisan ayı içerisinde faaliyete geçti. Dolayısıyla biz tüzel kişilik kazanmış bir dernek değiliz. 12 Şubat 2011'de çıkan kanun ile Yargıtay ve Danıştay'a üye seçimi sağlayacak bir yasal düzenleme oldu. 5503 tane nitelikleri taşıyan hakim vardı. Bu 5503 kişiyi 12 Şubat'ta çıkan kanun ile yüksek yargıya seçilmesi için bir takım objektif kurallara, şartlara ve niteliklere uygun olup olmadığına dair inceleme gerekiyordu.

Bu durumda her hakim için, günlük sekiz saatlik mesaide bir dakika harcanmış olsaydı, 11 buçuk gün gerekiyordu. Biz 10 günde o hakimleri, bir dakikadan daha az sürede seçtik.

24 Şubat 2011 tarihinde hukuka uygun olmadığı anlaşıldı. Kıdemsiz olanlar göreve atandılar.

Hakim ve savcılar bu tür durumlarda ortaya çıkamaz, çıkmamalıdır da. Türk yargısının konuşmasını, tepki göstermesini beklemek,doğru bir beklenti değil. Hakimler kararlar verirler, kararları ile konuşurlar. Bunun dışında konuşulması yanlıştır. Yanlış olan bunlara cevap vermek değil, bunların konuşulmuş olmasıdır. Yargıyı korkaklıkla, çekingenlikle suçlamayınız. Yargı'dan konuşanların hesabı sorulması beklenir. Yargı konuşmaz. Yargı kararları ile konuşur. Ülkenin durumuna, siyasi durumuna karşı kalkıp da kendisine vazife çıkarmaz. O önündeki uyuşmazlıklara, soruşturmalara bakar. Bunların karşısında gösterdiği tavır önem taşır.  Yargıda Birlik Platformu ideolojik bir kurum değil.

Haksızlığa, aşağılanmaya, zalimliğe, onursuzluğa izin verilmez. Biz bu toplumdaki herkesin hukukun herkese lazım olduğu bilinci ile adaletli şekilde yargısal sistemin işletilmesine ve hakkın yerine getirilmesine yönelik hedef taşıyoruz. Biz siyasi iktidarın hoşuna gitmek, muhalefeti karşısında yer almak veya başka bir politik hesabın parçası olma konumunda değiliz.

Biz yargıyız ve yargı adaletin geçekleştirilmesi için vardır, bizim görevimiz herkese lazım olan adaleti gerçekleştirmek.

Türkiye 28 Ekim'den sonra rahatlayacak mı?

Biz YBP olarak suç işleyen herkesin ceza almasını ve hakkı olanın hakkını almasını da korur. Tır durdurmak bir Cumhuriyet Başsavcısı'nın görevidir. Ama bu konunun bir de siyasal yönü var. Bu olayın uluslararası kamuoyunda da değerlendirilmesi lazım.

Türkiye içerisinde ve uluslararası alanda hukuka olan güvensizliği yenmesi lazım, bu milli bir konudur.

YARSAV Gülen Hareketi ile kol kola mı? Nasıl çalışıyorlar?

Bizde vicdanı birey olan, hakkaniyeti, özgür iradesi olan insanlar var. Bu kişi de herhangi bir gruba ya da cemaate mensup olamaz. Çünkü kendi vicdanına göre karar verir. Biz YARSAV'ı ya da başka bir grubu rakip görmüyoruz. YARSAV'ın sorunları da çözmek için biz bir aradayız.

"Sorunun kaynağını kurutalım"

Yargıda ayrışmaya gerek yoktu. Olan oldu, bugünkü yüksek yargı veya HSYK toplumu mutlu ediyor mu? Bunu sormak lazım. Hakimler, savcılar memnun mu? Mevcut yapı mutlu değilse, sorunun kaynağı ise, toplumu bu noktaya getirdiyse artık bırakın bu sorunun kaynağını kurutalım, ortadan kaldıralım. Herkes hep birlikte huzur içerisinde, biz yargı olarak kararımızı verebilelim, siz de vatandaş olarak emin bir şekilde yarınınıza sağlıklı huzurla uyanın.

Siz adaysınız ve paralel yapılanmaya karşı tavır alacak mısınız?

HSYK sorunlara karşı çözüm üretecek, belirli grup ve siyasilerin çıkarlarına tavır ve tutum söz konusu olmayacak. Hiç kimsenin yanında, yakınında değiliz. Hiçbir partinin yanında, karşısında değiliz. Biz hakimiz, hukukun, adaletin tam içerisinde ve ortadayız.

"Türkiye'ye kurulan tuzağın farkındayız"

Türkiye'ye kurulan tuzağın farkındayız, uzayda yaşamıyoruz. Biz de bu ülkenin yurttaşıyız. Sizin kaygılarınızın bir çoğunu biz de yaşıyoruz. Ama bizim işimiz, vicdanımız, hakkı olanın hakkını vermektir. Haksıza hak vermek değil, haklıyı da haksız yapmak katiyen olamaz.


KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler