YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YARSAV harekete geçti
12 Eylül referandumu için 'hayır' kampanyası yürüten YARSAV'ın bir yandan da oylamada 'evet' çıkması durumuna hazırlıksız yakalanmamak için HSYK ile organize bir şekilde çalıştığı ileri sürüldü.
YARSAV harekete geçti
20 Ağustos 2010 / 08:19 Güncelleme: 20 Ağustos 2010 / 08:26

Yargıda 12 Eylül sonrası duruma hazırlıksız yakalanmamak için hareketlilikler yaşanıyor. HSYK ile YARSAV bir yandan anayasa değişikliğine 'Hayır' kampanyası yürütürken, bir taraftan da 12 Eylül sonrası sandıktan 'Evet' çıkması durumunda Yargı kurumlarına seçilmek için kapı kapı kulis faaliyeti yapıyor.

Ergenekon soruşturmalarına karşı verdiği mücadeleyle kamuoyunun isminden haberdar olduğu YARSAV, yüksek yargıyı kuşatmış durumda. Yaklaşık 11 bin hakim ve savcı hakkında karar veren HSYK'nın Yüksek Yargı kökenli asil üyelerinin 3 tanesi ve 5 kişilik yedek üyelerinin tamamı aynı zamanda YARSAV'ın da üyesi olduğu biliniyor. Böyle olunca HSYK, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu değil adeta YARSAV Yüksek Kurulu gibi bir mekanizma halinde çalışıyor. 12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleşecek referandumda "Hayır" oyu verilmesini isteyen YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, anayasa değişikliğinin Türkiye'de hiçbir temel sorunu çözmeyeceğini savunarak, "Biz YARSAV olarak Anayasa değişikliğinin ülkemizde hiçbir sorunu çözmeyeceğini biliyoruz. Aksine büyük sorunlar yaratacağını düşünüyoruz. İşte bu nedenle bununla savaşırız" değerlendirmesinde bulunmuştu. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıları eleştirip, sanıkların duruşmalarını takip etmesiyle gündeme gelen Tarhan'ın aynı zamanda referandumdan "Evet" çıkması durumuna da hazırlıksız yakalanmamak için HSYK ile organize bir şekilde çalıştığı belirtiliyor.

YARSAV DEMEK HSYK DEMEK

HSYK'ya hakimler ve savcılar hakkında her türlü karar aldırma gücüne sahip olan YARSAV, bu gücünü referandumda "Evet" çıkması durumunda oluşacak yeni Yargı Sisteminde de sürdürmek istiyor. Bu amaçla siyasi partiler, meslek örgütleri, sendikalar ve baroları ziyaret eden YARSAV bir taraftan referandumda "Hayır" kampanyası yürütürken bir taraftan da halkoylamasında "Evet" çıkması durumuna hazırlık yapıyor. Anayasa değişikliğinin halk tarafından onaylanması durumunda 7 adli 3 idari yargıdan olmak üzere kürsü hakim ve savcılarından 10 kişinin gelmesi YARSAV'ı harekete geçirdi. HSYK saltanatını kaybetmek istemeyen YARSAV, yönünü adliyelere çevirdi. Aynı zamanda Barolar Birliği tarafından 1 kişinin de HSYK'ya seçilecek olması da YARSAV tarafından Barolar üzerindeki ilgisini arttırdı.

ÖZBEK, ADLİYELERİ ARŞINLIYOR

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, aynı zamanda bir YARSAV üyesi. Özbek'in anayasa değişikliği sonrası birçok adliyeye giderek anayasa değişikliği ile ilgili görüş bildirdiği biliniyor. HSYK'daki görev süresi bu yıl sonunda dolacak olan Özbek, yargının yeniden şekillenmesi aşamasında büyük bir gayretle çalışıyor. (Yeni Şafak)
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

YOLUN SONU GÖZÜKÜYOR !
 // BATUHAN
Rafanada gitselerde yapacakları hiç bir şey kalmadı Sn.Başbakanımız onların sonunu getirecek tarihin çöplüğüne atılacaklar. Giderayak son kozlarını oynamaları normal anormal olan onların şimdiye kadar böyle bir çatı altında şimendifer gibi rol oynayıp kafalarına göre takım oluşturmaları idi ! 12 Eylül Tarihi referandumundan sonra gerçek anayasaya tam demokrasiye geçilecek daha nice yol kesen haramiler var onların tamamı temizlenecek " korkunun ecele faydası...
20 Ağustos 2010 08:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler