YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YARSAV düğmeye bastı
Anayasanın bazı maddelerinin değişikliğini öngören pakete hayır diyen YARSAV, paketin kabul edilmesiyle HSYK'da yapılacak olan değişikliklerin kendi lehlerinde olması için harekete geçti.
YARSAV düğmeye bastı
20 Eylül 2010 / 12:54 Güncelleme: 20 Eylül 2010 / 13:02

Yargıdaki “jüristokratik sistemi” korumak için referandumda “hayır” kampanyası yürüten YARSAV, şimdi de HSYK'nın yapısını düzenleyen maddeler ile ilgili yasa değişikliği teklifine el atmaya hazırlanıyor.

Adalet Bakanlığı'nın, HSYK'nın yapısı ile ilgili uygulama kanunu üzerinde çalıştığını açıklamasının ardından harekete geçen YARSAV, teklifin kendi görüşlerine sunulmasının bir zorunluluk olduğunu ileri sürdü. “Bizimle uzlaşın” dayatması yapan YARSAV, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Söz konusu çalışmalara son şekli verilmemiş ise mevcut olan taslakların, ilgili çevrelerin görüş ve düşüncelerine açılması, mutlak bir zorunluluktur.”

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan,referandumsürecinde yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliğini “kalkışmaya” benzeterek, “Sonuna kadar mücadele edeceğiz” demişti. Ancak aynı Tarhan, önceki güninternetsitesine koyduğu çağrı ile yeni dönemde de yargıyı elinde tutma girişimlerini sürdüreceğinin sinyallerini verdi.

Vakit yazarlarından Ali İhsan Karahasanoğlu, önceki gün yazdığı “YARSAV, % 42'nin isteğini % 58'e dayatıyor!..” başlıklı köşesinde, YARSAV'ın yeni planına dikkat çekmişti. YARSAV'ınAnayasa değişikliğigereği çıkartılacak uygulama kanunlarını, kendi lehlerine yönlendirmek istediğini vurgulayan Karahasanoğlu, şu ifadeleri kullanmıştı: “Anayasa değişikliğinde kaybettiler, kanunda kazanmak istiyorlar. Bir anlamda, halkın % 58'inin oyu ile değiştirilen Anayasa'daki yeni maddeleri, % 42'nin arzusu çerçevesinde uygulamaya geçilmesi için baskı ortamı kurmaya çalışıyorlar.”

Yürüttüğü kampanyanın aksine ortaya çıkan yeni düzenlemeye ortak olmaya çalışan YARSAV'a bir tepki de Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik'ten geldi. Çevik, “Utanması olan, yürüttüğü kampanyanın ardından milletten şamar yedikten sonra kenara çekilir. Ama bunlarda utanma ve arlanma duygusu yok” dedi. Mahkemelerin ve hakimlerin görüş beyan edemeyeceğini vurgulayan Çevik, şöyle konuştu: “Kast sistemi devam etsin diye hayır kampanyası yürüttüler, milletten darbeyi yiyence hâlâ uslanmadılar. Hâlâ etkili olmaya çalışıyorlar. Millet adına değil, darbeciler adına çalıştıkları ortaya çıkan YARSAV üyeleri derhal istifa etmelidir."

Vakit

Belliydi
 // ağaoğlu
Bunlar her durum ve zorluğa uyum sağlamaya kendi çıkarları doğrultusunda adapte olma çabasındaki bukalemunlar sürüsü. Bunu biliyoruz zaten. Hakim ve savcı seçimleri öncesi kendi listelerini oluşturduklarını ve kendi adamlarına ve satın alabileceklerine onaylattırma çabasında olduklarını ve hatta böyle yapacaklarını da çok önceden biliyorduk. İsterseniz bütün irtibat kurdukları insanlarla yaptıkları görüşmeleri tek tek kontrol edin aynen böyle çıkacaktır....
20 Eylül 2010 16:35
yargı devletinin boy gösterisi...
 // ibrahim çelikoğlu
Yargı dernek kurmuş,dernek vasıtayıyla partilere dil uzatıyor,hakaret ediyor.Siyasetin tam içinde.Yetmiyor,yasamaya müdahale ediyor.Böylece HSYK üyelerinin YARSAV kökenli sempatizanı olmaları şart diyenler,haklılık kazanıyor.Bu yargıçlara güven olurmu?Kendi ideolojilerine göre haraket edenin verdiği karardan ne olur?Allah'tan Çevik gibileride var sesini çıkarabiliyor.
Sağolsunlar.Vatanın selameti herşeyin üstünde olması gerekir.Devlete karşı olan devlet çalış...
20 Eylül 2010 15:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler