YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yarın Taksim'e ulaşım yok
Yarın Taksim'e ulaşım yok
Yarın Taksim'e ulaşım yok
30 Nisan 2008 / 16:34 Güncelleme: 30 Nisan 2008 / 00:00

İstanbul'da şehir hatları vapurları, metro ve finiküler hatlar öğlene kadar çalışmayacak. Taksim'e ulaşım yok. 66 okul tatil. Polise güç kulanma yetkisi verildi. Taksim meydanı bariyerlerle çevrildi.


İstanbul Valisi Muammer Güler düzenlediği basın toplantısında  ulaşımın yapılmayacağı Taksim'e yürüyüşe asla izin verilmeyeceğini belirttiği açıklamasında şunları söyledi:


"1 Mayıs'ta Taksim'de yapılma istenen toplantı ve gösteri yürüyüşleriyle ilgilil olarak hükümetin ve diğer makamların açıklamalarında yer aldığı gibi tekrar ediyorum, Taksim'in yürüyüş güzergahı olmaması nedeniyle herhangi bir yürüyüşe izin verilmemiştir. Kazancıbaşı'na çiçek bırakılması ve Taksim Atatürk Anıtı'na çelenk konulması yıllardan beri yapılmaktadır. Ama toplanma ve yürüyüş yapılması mümkün değildir. Herkesi sağduğu ve demokratik çerçevede kanunlara uymaya davet ediyorum. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum emeğe saygı herkesin borcudur.


Ancak emeğin de emekçi örgütlerin de kanunlara saygılı olmamız lazım. Demokratik olgunlukla olayların karşılanması lazım. Bizim valilik ve özellikle polis ve jandarma olarak kanunları uygulamak gibi bir görevimiz vardır. Bu görevlerimizi de yine kanunun öngördüğü çerçeve içinde kullancağız. Yasadışı yürüyüşe engel olunacaktır bunu belirtmek isterim.


Kanun tanımazlığı ve beraberinde getireceği hukuki sonuçları gözardı edemeyiz. Böyle bir yürüyüş genel hayatın olumsuz etkilenmesi gibi bir sonuç doğracaktır. Geçen seneki gibi olayların yaşanmasını istemiyoruz."


VAPURLAR ÇALIŞMAYACAK METRO DURACAK, 66 OKUL TATİL
İstanbul Valisi Muammer Güler, alınan güvenlik önlemlerin çerçevesinde ulaşımla ilgili kısıtlamaları ise şöyle açıkladı:


"Alınacak güvenlik önlemlerini belirledik. Böyle bir planlama ulaşımla ilgili sıkıntı getirecektir. Vatandaşları tedbirli olması yolunda uyarıyoruz. Tedbirlerin alınacağı bölgelerde, şehir hatlarında Anadolu yakasından  Kabataş, Beşiktaş ve Karaköy'e muhtemeler öğlene kadar seferler yapılmayacak. Seferler Anadolu yakasından Eminönü'ne yapılacaktır.


Sirkeci- Kabataş tramvay hattı sabahtan itibaren çalışmayacak, Kabataş- Taksim finiküler sistem ile Mecidiyeköy- Taksim metro hattı da öğlen saatlerine kadar çalışmayacak. Belediye otobüsleri Taksim'de bekleme yapmayacak. 1 Mayıs önlemleri kapsamında Beyoğlu'nda 41, Şişli'de 19, Kağıthane ilçesinde de 6 olmak üzere toplam 66 ilköğretim okulunun yarın için tatil edildi.


KÖPRÜLER KAPATILMAYACAK
Val Güler geçen sene olduğu gibi İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde herhangi bir kısıtlama yapılmayacağını, köprülerin ulaşıma açık olacağını da söyledi.


AMACIMIZ KORKU YARATMAK DEĞİL
Amaçlarının korku yaratmak olmadığını belirten Vali Güler şöyle devam etti:


"İstanbulda korku ve kabus yaratacak eylemlere karşı önceden vatandaşları bilgilendirmektir bizim için aslolan. Taksim'de böyle bir toplantının riskli olacağını belirttik. Bir kısım yetkililer bunu haife aldılar. Elimizdeki bilgiler özellikle kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşüne girecek illegal örgütlerin  polise karşı silahlı çatışma düzenleyeceği, kanunsuz eylemlere girişeceği, provakatif eylemler düzenleyecekleri yolundaki kesin istibarat bilgilerini değerlendirdiğimiz için bununla ilgili önlemlerin alındığını ve ugulanacağını bildirmek isterim. Güvenlik güçlerinin emekçilerle çalışanlarla karşı karşıya gelmesini istemiyorum. Ama yasaların öngördüğü tedbirleri de güvenlik güçleri uygulayacaktır.


BARİYERLERLE ÇEVRİLDİ
Taksim meydanı, sabah saatlerinden itibaren bariyerlerle çevrilmeye başlandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler