YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yarım kalan işi bitirin"
'Saldırı emri Erbil'den geldi' iddiası...
"Yarım kalan işi bitirin"
22 Mart 2011 / 11:41 Güncelleme: 22 Mart 2011 / 11:42

İbrahim Tatlıses’e saldırının azmettiricisi Abdullah Uçmak’ın ceketinde BDP Erbil Temsilcisi ve avukat R.M.'nin mail adresi ve telefon numarası çıktı. Polis, R.M.'nin Kuzey Irak bağlantılı N.Ş. ile irtibatını belirledi. N.Ş.’den gelen bir mailde “yarım kalan işi bitirin” deniliyordu. Tetikçinin Erbil’den geldiği iddia ediliyor.

Türkücü İbrahim Tatlıses’in ağır yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı saldırının ardında PKK terör örgütünün olduğu iddia edilmişti. Tatlıses’i seçimlerde AK Parti'den milletvekili adayı olmaması yönünde baskı altına alan örgütün, BDP’den veya Bağımsız aday olmayı kabul etmeyince suikast kararı aldığı ve maşa olarak da Tatlıses’in 13 yıllık düşmanı Abdullah Uçmak’ı kullandığı öne sürülmüştü. 

Vatan Gazetesi'nden Burak Bilge'nin haberine göre, saldırının ardından başlatılan geniş çaplı soruşturmada Uçmak’ın örgüt ile bağlantısı tespit edilince soruşturmaya İstanbul Terörle mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de dahil edildi. İstanbul'da yapılan operasyonlarda terörle mücadele ekipleri tarafından 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında ise bir isim dikkatleri üzerine çekti. O isim İstanbul Barosu avukatlarından BDP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve R.M. idi. 

Kuzey Irak'tan talimat

 

 

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, 14 Mart 2011 Pazartesi gününden beri yoğun bakım servisinde tedavisi sürdürülen sanatçı İbrahim Tatlıses'in sağlık durumu ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, sanatçının sağlık durumuna ilişkin şu bilgileri verdi:

"Sanatçı İbrahim Tatlıses'in yaralanmasının ve ameliyatının ardından yoğun bakım servisinde tedavisi sürmektedir. Tedavisini sürdüren ekip lideri Prof. Dr. İlhan Elmacı'nin verdiği bilgiye göre, hastanın durumu olumlu bir şekilde ilerlemektedir. Sayın Tatlıses her geçen gün olumlu gelişmeler göstermektedir. Bugün yapılan kontrollerde ve EEG çekiminde, sürecin iyi yönde gittiği izlenmektedir. Yoğun bakım servisinde tedavisi süren sayın Tatlıses'e, dün itibariyle, yoğun bakımdan sonraki normal sürece adaptasyonunu kolaylaştırmak için müzik dinletilmeye başlanmıştır"

İddialara göre saldırının ardından operasyon düzenleyen polis, Uçmak’ın Pendik’teki evinde üzerinde mail adresi ve telefon numaralarının yazılı olduğu bir şeker ilacı prospektüsü buldu. Uçmak’ın ceketinin iç cebinden çıkan numaraları ve mail adresini incelemeye alan polis, sahibinin BDP PM Üyesi R.M. olduğunu belirledi. Mail adresi telefonlar takibe alındı. R.M.'nin Kuzey Irak bağlantılı N.Ş. isimli bir kişi ile sürekli mailleştiği belirlendi. N.Ş. tarafından gönderilen bir mailde “Yarım kalan işi tamamlayın. O halkına ihanet etti” deniliyordu. Yapılan teknik incelemelerde ise R.M.'nin Uçmak tarafından ankesörle telefondan defalarca arandığı ortaya çıktı.

 

 Hastane krokisi çıktı

 

Bunun üzerine soruşturmasını derinleştiren Organize Suçlarla Mücadele ekiplerine Terörle Mücadele ekipleri de destek verdi. Yapılan çalışmalar doğrultusunda ani bir operasyonla Tatlıses’e düzenlenen saldırı ile ilgisi bulunduğu düşünülen 10 kişi gözaltına alındı. Aralarında R.M.'nin de bulunduğu zanlıların evlerinde yapılan aramada Tatlıses’in kaldığı Maslak’taki Acıbadem Hastanesi’nin internetten indirilmiş krokisi bulundu. Suikast ihtimaline karşı hızlı hareket eden polisin şüphelilerin suikast için hazırlık yapmalarına fırsat tanımadığı öne sürüldü.

 

Erbil temsilcisi

 

Bu gelişmeler üzerine araştırmasını derinleştiren polis avukat R.M.'nin BDP’nin Irak'taki temsilcisi olduğunu belirledi. R.M.'nin geçtiğimiz yıl Temmuz ayında BDP eski Genel Başkanı Ahmet Türk’ün de bulunduğu bir heyet ile birlikte Erbil’e gittiği ve Burada Mesut Barzani ile görüştüğü belirlendi. Görüşmenin ardından R.M.'nin BDP’nin Erbil Temsilcisi olarak atandığı ve heyetin Türkiye’ye dönmesine karşın R.M.'nin uzun bir süre Erbil’de kaldığı ortaya çıktı.

 

Tetikçi de Erbil’den

 

Tatlıses’e düzenlenen silahlı saldırıda tetiği çektiği öne sürülen Ersin Altun’un da R.M. gibi Erbil’den geldiği öne sürüldü. Altun’un 8 yıl önce PKK ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle polis tarafından takibe alındığı öğrenildi. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduğu sırada Irak'ın Erbil kentine geçen Altun’un bu sırada izini kaybettirdiği ortaya çıktı. Saldırıdan yaklaşık 3 ay önce Türkiye’ye giriş yapan Altun’un daha sonra R.M.'nin yönlendirmesiyle Abdullah Uçmak’ın yanına yerleştiği öne sürülüyor. (Hürriyet)

alman, hırsızı hırsız yapan verdiğin imkandır,der...
 // ibrahim çelikoğlu
Bizdeki güvenlik güçlerinin uzmanlık alanı,vatandaşı biri biriyle kapıştırmaktır.Bu usül ile güvenlik güçleri ellerine büyük koz geçirir.Suçluyu istediği gibi kullanır,vurdurur,öldürtür her türlü santajı yapma imkanına kavuşur ve sonunda tutuklar.İşi kendisi yürüttüğünden ispatlar.Suçluda polisin herşeyi nereden bildiğine şaşırır.Polisin kendisi elini taşın altına sokmaz.Elini sıvazlar.Kese uğuşturucu,kumar,beyaz kadında aynıdır.Yapanlar başka...
22 Mart 2011 12:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler