YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıya güven kalmadı!
Yargıtay’ın 9 hakime ceza vermesini eleştiren Erdoğan: Üst mahkeme bu yetkiyi nereden buluyor? Bundan sonra mahkum ve tutukluya kapı açılacak. Yargı bu kararla güvenilirliğini adeta bitirmiştir
Yargıya güven kalmadı!
19 Haziran 2010 / 07:00 Güncelleme: 19 Haziran 2010 / 08:04

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde, gerçekleştirilen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Medyadan teröre, muhalefetten yargıya kadar birçok konuda önemli mesajlar veren Erdoğan’ın konuşması şu şekilde:

TERÖR ÖRGÜTÜ YENİ BİR İHALE DAHA ALDI

Terör örgütü yeni bir ihale almıştır, gereğini yerine getirmektedir. 30 yıldır tezgahlanan oyunlardır. Bugün bir kez daha yeni baştan vizyona sürülmek isteniyor. Geçmişe bakıldığında bugünkü oyun daha iyi anlaşılacak. Teröre inat kardeşlik, dayanışma ve paylaşım yüceltilmeli...

SORUN ÇÖZÜLDÜĞÜ İÇİN TERÖR TIRMANIYOR

Şimdi diyorlar ki ‘Çıkardılar bir açılım, terör arttı’ Yılda 5 bine yakın şehidimizin olduğu o dönemde demokratik açılım mı vardı? Bugün terör olayları görülüyorsa bunun sebebi açılım süreci değil, terör örgütünün açılımdan duyduğu rahatsızlıktır. Dün sorun derinleştiği için terör tırmanıyordu. Bugün sorun çözülmeye başladığı için terör tırmandırılmaya çalışılıyor.

AÇILIM SÜRECİ HIZ KESMEDEN SÜRECEK

Milli birlik ve kardeşlik süreci hız kesmeden devam edecek. Terör çirkin yüzünü gösteriyor diye hiç bir çalışmadan geri durmayacağız. Biz teröre inat demokrasi diyeceğiz. Biz taş atan çocuklarımızla ilgili konuyu samimiyetle takip edeceğiz ve parlamentodan çıkaracağız.

ÇOCUKLAR PİYON OLARAK KULLANILIYOR

Oğlu dağa çıkmış annelere sesleniyorum. Çocukları, terör baronları kullanıyor. O çocuklar öldürmek kadar öldürülmeye de gönderiliyor. Piyon olarak kullanılıyor. Çocuklarınızı bu kanlı tüccarların elinden çekin alın. Yüreğinizi ortaya koyun, yeter artık deyin. Masaya yumruğunuzu vurun ve çocuklarınıza sahip çıkın...

ÜLKENİN ÖNÜNÜ KAPAMAK İSTEYENLER VAR

(Mahmur ve Kandil’den gelen gruptan 10 kişinin tutuklanmasıyla ilgili) Bazı gazetelerde ‘İşte açılım bitti’. Hayır arkadaş açılım bitmedi, kararlılıkla devam ediyor. Bu başlıkları atanlar bu ülkenin açılımda önünü kapamak isteyenlerdir. 

MAHKEME SÜRECİ DEVAM EDERKEN ANAYASA ÇİĞNENEREK KARAR VERİLDİ

(Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 9 hakime Ergenekon’dan yargılanan Mehmet Haberal’a tahliye vermedikleri icin ceza verilmesiyle ilgili) Kısa bir süre önce, birkaç gün önce malum 9 tane yargı mensubuna, hakime, malum yine bir dava açılması neticesinde üst mahkemenin kalkıp da ceza vermesini bu ülkede hukuk adına ciddi sıkıntı süreci olarak görüyorum. Bugüne kadar olmamış ve yeni kapıların açılmasına mesnet teşkil edecek bir adımdır. Bakınız henüz hakkında karar kesinleşmemiş ve yargı sürece devam ederken, Anayasayı çiğneyerek böyle bir kararı verme yetkisini üst mahkeme kendisinde nereden buluyor?

BU ADIM HANGİ HUKUK VE HANGİ MADDEYE GÖRE

İkinci bir konu, bundan sonra mahkum olanına, tutuklusuna kadar hepsi için bir kapı açılacak mı? Açılacak. Şimdi, herkes müracaat edip aynı şekilde bu tür davaları açmak suretiyle kendilerine yeni çıkış yolları arayacak mı? Arayacak. Hangi hukuka ve hangi maddeye dayalı olarak böyle bir adım atıyorsunuz? Bunun ideolojiden ayrı bir yanı olamaz. Yargı bu kararla güvenirliğini adeta bitirmiştir. 9 hakime böyle cezayı verdiğiniz andan itibaren bu ülkede yargının güvenirliği kalmaz. Halk eğer adalet mekanizmasına güvenmiyorsa, burada sıkıntı vardır.

Köşelerden yazanlara sert eleştiri

Şu son gelişen olaylarda bile, ‘Türkiye-İsrail arasında barışın olması için İsrail yönetiminin gitmesi lazım, Türkiye’den AK Parti yönetiminin gitmesi’ lazım diyen köşe yazarları var bu ülkede. Bunu utanmadan, sıkılmadan televizyonlarda söyleyecek kadar da maşallah cesurlar. Onlar bunu söyleyecek kadar cesur, bu ülkenin başbakanı, iktidar partisinin genel başkanı bunu seyredecek kadar ‘sünepe’ öyle mi? Hangi patrondan gücünü alırsan, hangi medya grubunun mensubu olursan ol, bizi bağlamaz. Biz gücümüzü halktan ve Hak’tan alıyoruz. Bizim farkımız bu. (Star)

hayat hikayemiz...
 // ibrahim çelikoğlu
1987 başında Türkiye'ye geldik.İlk uğrak yerimiz,"koruma işinden dolayı" Ege Ordu Komutanlığı oldu.Evimize geldiğimizde saldırı biz gelmeden başlamış.İş yaparız geri dönüşü gerçekleştiririz dediğimiz her şey itinayla yok edilmiş,yabancı güçlere sevis yapılıyor.Baktık fırıncı ekmek satmak istemiyor,önlenemeyen bir iş olsun dedik.Zamanla inşaata başlamak istedik,kan kustuk.Çakıl ve çimentoları çalmak için araba dolusu yakaladım.Anladımki;Yargı....
19 Haziran 2010 11:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler