YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay'dan Perinçek'e kötü haber
Yargıtay'dan Perinçek'e kötü haber
19 Eylül 2011 15:15
Ergenekon davasından tutuklu bulunan İP lideri Doğu Perinçek’in Önder Aytaç’a açtığı davada son sözü Yargıtay söyledi...

Aytaç’ın, bir röportajındaki ifadelerinin İP lideri Perinçek’in kişilik haklarına saldırı oluşturmadığına dikkat çeken Yargıtay, alt mahkemenin verdiği manevi tazminat kararını haksız bularak bozdu.

İstanbul 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde Önder Aytaç’a karşı açılan davayı görüşen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, kararını verdi. Buna göre, Aytaç’ın, 15 Temmuz 2008 tarihinde bir gazeteye verdiği röportajda kullandığı ifadelerin, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’e yönelik olmadığı kararlaştırıldı. Kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Yazıda geçen dangalakça ibaresi davacıya yönelik değil, saldırının amatörlüğüne yöneltilmiş bir eleştiridir. Bu bakımdan davacının kişilik haklarına saldırı oluşturmaz. Dava konusu haberin içeriği ile birlikte bir bütün olarak değerlendirildiğinde, ABD konsolosluğuna yapılan saldırının eleştirildiği, kamuoyunda Ergenekon davası olarak bilinen yargılamanın dayanağı olan belgelere dayanılarak yayımlanan haberin görünür gerçekliğe uygun olduğu hukuka aykırılık unsurunun gerçekleşmediği ve davacının kişilik haklarına saldırı oluşturmadığı sonucuna varılmaktadır. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilerek, istemin tümden reddedilmesi gerekirken, yerinde olmayan yazılı gerekçeyle, davalının manevi tazminat ile sorumlu tutulmuş olması usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir.” denildi.

Yargıtay’ın, bu kararıyla aynı zamanda Aytaç’ın evine uygulanan haciz işleminin doğru olmadığına karar verildi.

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler