YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay'dan kritik karar
Yargıtay'dan kritik karar
10 Eylül 2010 08:28
Yatgıtay'ın internetten bankacılık işlemleri ile ilgili verdiği karar emsal ouşturacak türden... Yargıtay'ın verdiği karara göre, internet bankacılığında sorumluluk bankanın...

Yargıtay, internet bankacılığı kullanan mevduat sahibinin hesabından bilgisayar korsanlığı ile yapılan aktarımlardan bankanın sorumlu olduğuna karar verdi ve bankayı yapılan aktarım tutarı kadar tazminata mahkum etti

İstanbul’da, bankacılık işlemlerini hesabının bulunduğu bankanın internet sitesinden yapan kişinin 2 ayrı hesabı da bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı. Banka müşterisinin bir hesabından 1.500 TL, diğer bir hesabından da 3 bin 200 TL, başkalarının hesabına aktadırıldı. Durumu fark eden müşteri bankaya başvurdu, ancak bir sonuç alamadı.

Bunun üzerine Kadıköy 4. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak dava açan müşteri, bilgisi ve rızası dışında üçüncü şahısların hesabına internet bankacılığı yoluyla havale edildiğini, zararın internet bankacılığında güvenli ortamı sağlayamayan davalı bankadan tahsilini talep etti.

Zarar ödenecek

Davalı bankanın avukatları, müşterinin ADSL kullanıcısı olduğu ve sabit bir IP adresi kullanmadığını, müvekkili bankanın tüm güvenlik önlemlerini aldığını savunarak davanın reddedilmesini istedi. Mahkeme ise, davacının bir kastının veya kusurunun olmadığı, davalı bankanın internet bankacılık hizmetine yönelen bu tip tehditlere karşı güncel teknolojileri takip ederek yeni gelişmeleri bilgisayar sistemlerine entegre edip, müşterileri tarafından kullanılmasını sağlaması gerektiğine ve toplam 4 bin 700 TL’nin bankadan tahsiline hükmetti. Bankanın kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’ne gelirken karar onandı. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler