YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay'da paralel oyun başladı
Yargıtay'da paralel oyun başladı
22 Eylül 2014 07:17
Paralel yapı, HSYK'ya Yargıtay'dan gelecek üyeleri belirlemek için rengini gizlemeyi başarmış elemanlarını kullanacak.

Yapı, yarın yapılacak seçimlerde Yargıtay'da sosyal demokrat kimliği ile bilinen ancak cemaate yakın duran isimleri aday olarak belirledi. 3 asil, 3 yedek üyenin belinleneceği seçimlerde, HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur yine başrol üstlendi

HSYK'nın Yargıtay'dan gelecek üyelerinin belirleneceği seçimler yarın yapılacak. Kanun değişikliği ile 1. Başkanlık Kurulu seçimleri yenilenen ancak sosyal demokrat üyelerin oylarıyla Başkanlık seçimlerinde önemli ölçüde sandalye kapan paralel yapı, bu üstünlüğünü HSYK üyeliği seçimleri için de kullanmak istiyor. Yargıtay'da sosyal demokrat üyelerle yaptığı işbirliğinin bir benzerini HSYK üyeliği seçimlerinde de öngören paralel yapı, bu hamlesini halen Yüksek Kurulun 1. Daire Başkanı İbrahim Okur aracılığıyla yapacak.

Okur Paralel HSYK derdinde

2010'da yapılan anayasa değişikliği ile üye yapısı ve işleyişi değişen HSYK'nın paralel yapının eline geçmesinde önemli katkısı bulunduğu belirtilen 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, Yüksek Kurulu yine dizayn etmek için çalışıyor. Yeniden aday olan Okur bir taraftan propaganda çalışması yaparken bir taraftan da paralel yapıyla temaslarını sürdürüyor. Okur, yarın Yargıtay'da yapılacak seçimlerde yakın arkadaşı Mustafa Ateş'i aday gösterdi. Sosyal demokrat kimliği ile tanınan YARSAV üyesi Ateş'in, Okur'un yakınındaki isimlerden biri olduğu, paralel yapı ile birlikte hareket ettiği konuşuluyor.

2011 Yılında sızanlar aday

Paralel yapının bir diğer adayı Ali Eryılmaz ismi de dikkat çekiyor. Eryılmaz, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığında Adalet Başmüfettişiyken 2011'de paralel hakimiyetinin bulunduğu HSYK tarafından Yargıtay üyeliğine seçilmişti. Kerim Tosun ve Sincan hakimiyken HSYK tarafından aynı yıl Yargıtay üyeliğine seçilen Salih Sönmez de aday gösterilen isimler arasında. Paralel yapının bir diğer adayı Yakup Ata ise, sosyal demokrat kimliği ile tanınıyor.

Listede dikkat çeken isim

Adalet Bakanlığı eski Personel Genel Müdürü Mustafa Kemal Özçelik de paralel yapının adayı olarak HSYK seçimlerine girecek. Genel müdürlüğü döneminde paralel yapı mensubu birçok hakim ve savcıya olağanüstü korumacılık sağlayan ve bu isimlerin yükselmesini kolaylaştıran Özçelik, HSYK üyeliğine aday oldu.

13 üye yarışacak

HSYK'nın Yargıtay kontenjanından gelen 3 asil, 3 yedek üyenin görev süresi 25 Ekim'de sona eriyor. Yargıtay Büyük Genel Kurulu, 23 Eylül'de toplanarak HSYK üyeleri için seçim yapacak. HSYK üyeliği için Yargıtay'dan 16 isim adaylık müracaatı yapmıştı. Ancak seçimlere az bir zaman kala Ahmet Karayiğit, Hüseyin Boyrazoğlu, Nesrin Yılmazcan çekildi. Seçimde Muharrem Akkaya, Alp Arslan, Bahri Aydoğan, Zeynep Nilgün Hacımahmutoğlu, Ali Orhan, Rıza Şahin, Yakup Ata, Mustafa Ateş, Ali Eryılmaz, Mustafa Kemal Özçelik, Salih Sönmez, Kerim Tosun ve Halit Baysoy yarışacak.

Sözünü tutmadı

Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a HSYK'ya 3 asil, 3 yedek üyenin belirleneceği seçimin 13 Ekim'de yapılacağını belirtmişti. Ancak Yargıtay, geçtiğimiz günlerde bu kararını değiştirerek seçimi 23 Eylül'de yapmayı kararlaştırdı. 12 Ekim'de adli ve idari yargı üyelerinin HSYK için yapacağı seçimi beklemeden Yargıtay'ın oturum kararı alması, paralel yapının bir oyunu olarak nitelendirilmişti.

Seçimler 12 Ekim'de

Kurulun Danıştay kontenjanından seçilen 2 asıl, 2 yedek üyesinin görev süresi ise 18 Ekim'de bitiyor. Danıştay Büyük Genel Kurulu'nda yapılacak seçim, 12 Ekim olarak kararlaştırıldı. Seçim için Danıştay üyeleri Taci Bayhan, Gürsel Mekik, Emin Sınmaz, Ziya Özcan, Şaban Işık, Hasan Turgut ve Mustafa Gökçek aday oldu.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler