YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay'da Cihaner skandalı
Yargıtay'da Cihaner skandalı
20 Şubat 2010 07:25
Başsavcı İlhan Cihaner’in tutuklanmasına tepki gösteren Yargıtay üyeleri HSYK’ya destek için yürüdü.

Erzincan’da masum vatandaşları terörist gibi göstermekle suçlanan olay savcı İlhan Cihaner’in, evrakta sahtecilik ve görevi kötüye kullanma suçundan Yargıtay’da yargılanacağı davaya bakacak heyete ilişkin önemli bir ayrıntı ortaya çıktı.

Cihaner hakkında, Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla evrakta sahtekarlık ve görevi kötüye kullanma suçundan Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ne kamu davası açılmıştı. Cihaner, göreviyle ilgili bu suçtan Yargıtay’da yargılanmayı beklerken, görev suçlarıyla hiçbir ilgisi bulunmayan terör örgütü üyeliği suçlaması ile tutuklandı. Cihaner’in dosyası İstanbul’a gönderilirken dosyanın Ergenekon soruşturması ile birleştirileceği ifade edildi. Cihaner hangi ağır ceza mahkemesinde yargılanırsa yargılansın, temyize Yargıtay Ceza Genel Kurulu bakacak.

HAKİM İHSAS-I REY YAPTI

Cihaner’in terör örgütü üyesi olma suçundan önce gözaltına alınması, ardından da tutuklanması üzerine Yargıtay’ın tepkisi akıllarda soru işareti bıraktı. Cihaner gözaltına alındığında, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker yurt dışındaydı.

SANIKLARLA TELEFON

Haberi alır almaz toplu olarak Yargıtay Başkan Vekili İhsan Akçin’in odasına giden bazı Yargıtay üyelerinin, bu konuda bir bildiri yayınlanarak gözaltının kınanmasını istedikleri öğrenildi. İddiaya göre bildiri yayınlanmasını isteyen Yargıtay üyeleri arasında, Cihaner hakkındaki yargılamayı yapacak olan Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker ve bazı 11. Ceza Dairesi üyeleri de bulunuyordu. Yine protestocu üyeler arasında, Ergenekon iddianamesinde sanıklarla yaptığı telefon görüşmeleri ortaya çıkan Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan’ın da olduğu iddia edildi. Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker ve heyet üyeleri, İlhan Cihaner hakkındaki iddialara ilişkin dosyayı ve delilleri görmeden Cihaner’i suçsuz ilan etmiş oldu. Bağımsız hukukçular, bu durumun açıkça “İhsas- rey” olduğunu ifade ederken söz konusu hakimlerin davadan çekilip çekilmeyecekleri merak ediliyor.

CiHANER’iN SUÇSUZLUĞUNU PEŞiNEN iLAN ETTiLER

Yargıtay’da Cihaner’e kayıtsız şartsız sahip çıkmaya çalışan üyeler arasında 9. Ceza Dairesi Başkanı Mahmut Acar’ın da yer alması ise Cihaner’in yargılanacağı davanın geleceğini şüpheli duruma düşürdü. Zira, Cihaner’in terör örgütüne üye olma suçundan yargılanacağı davanın temyizi, bu tür suçlara bakan 9. Ceza Dairesi’nde yapılacak. Mahmut Acar’ın da bu yargılamadan çekilip çekilmeyeceği de önümüzdeki günlerde belli olacak. 2005’te Şemdinli Savcısı Ferhat Sarıkaya’yı ihraç eden HSYK üyeleri arasında Mahmut Acar da bulunuyor ve kurulun başkan vekilliğini yapıyordu.

Bugün

doğru adres...
 // ibrahim çelikoğlu
Demekki doğru adres Cihaner.Yargıtay üyelerinden belli.Destekleyenlerden belli.vs...
Akıllarımıza Atatürk'ün nutku geldi gene.Bu gidişle ezberletecekler.
Ata'nın gözünü arkada bırakmamalıyız.Emanetini istediği düzeye(muassırmedeniyet)e çıkarmak boynumuzun borcu olmalıdır.
Buda;Teslim ettiğini temizlemek,paklamakla olur...Cumhuriyet'ini,demokrasiyi temizlemekten geçer......
20 Şubat 2010 13:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler