YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay üyesinden telekulaka dava
Yargıda ortaya çıkan ses kayıtlarında en çok onun ismi geçiyor. Bu durumdan bunalan Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan devlete dava açmaya hazırlanıyor...
Yargıtay üyesinden telekulaka dava
29 Eylül 2010 / 09:20 Güncelleme: 29 Eylül 2010 / 09:24

Yargıdaki dinleme skandallarında en çok ismi geçen Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan, yasadışı dinlemeyi önlemediği gerekçesiyle İçişleri ve Ulaştırma Bakanlığı aleyhine tazminat davası açacağını söyledi.

Geçtiğimiz yıldan bu yana birçok defa telefon ve ortam dinleme yoluyla yaptığı görüşmeler kaydedilen ve internete sızdırıldıktan sonra medyada yayınlanan Aktan, son olarak önceki gün internette konuşmaları yayınlanan yargı mensupları arasında yer aldı. Aktan ile Yargıtay üyesi Fatih Arkan arasında olduğu iddia edilen konuşmada, Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in, yargılandığı davanın Yargıtay’da mı yoksa İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nde mi görüşüleceğine karar verecek olan Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun Başkanı İhsan Akçil ile görüştürüldüğü iddia ediliyordu.

Aktan, yaptığı açıklamada, böyle bir konuşma yapmadığını ve Cihaner’in Akçil ile görüşüp görüşmediğinden bilgisi olmadığını söyledi. Aktan, sık sık konuşmalarının kaydedilerek yayınlanmasının nedenini bilmediğini, sadece bazı tahminleri olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Cumhuriyet gazetesinde yazılarım yayımlanıyor. Hukuksuz, usul hukukuna aykırı uygulamalara karşı çıktığım için hedef olmuş olabilirim. Sempozyumlara giden, ‘bu ülke hukuk devleti ise hukuk doğru uygulanmalıdır’ görüşünü savunan bir hukukçuyum. Görüşlerimi de öğretiye, yargı içtihatlarına dayanarak dile getiriyorum. Bütün yazdığım yazılar da sonunda doğru çıkıyor. Anayasa’ya aykırı olduğunu söylediğim kanun Anayasa Mahkemesi’nce aynı gerekçeyle iptal ediliyor.” (Vatan)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler