YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay üyeleri hakkındaki iddialar soruşturuluyor
Yargıtay üyeleri hakkındaki iddialar soruşturuluyor
18 Nisan 2016 17:08
Yargıtay Başkanlık Kurulu, dönemin hakimi Kayan, eski İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Kurtoğlu, Yargıtay 14. Ceza Dairesinin dört üyesi, eski Yargıtay 9. Ceza Dairesi başkan ve üyeleri hakkındaki iddiaları inceliyor.

Yargıtay Başkanlık Kurulu, kozmik odada arama yapan dönemin hakimi Yargıtay Üyesi Kadir Kayan, eski İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu ile beş subayın, bir tutuklunun hürriyetini kısıtladıkları iddiasıyla mahkum edilmesine ilişkin yerel mahkeme kararını onayan Yargıtay 14. Ceza Dairesinin dört üyesi ile Balyoz davasına onama kararı veren eski Yargıtay 9. Ceza Dairesi başkan ve üyeleri hakkındaki iddiaları inceliyor.

Kurul, üç şikayet için ayrı ayrı muhakkik (soruşturmacı) görevlendirdi. Muhakkik üyelerin raporuna göre, olayın gerçekleştiğine karar verilmesi durumunda Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu toplanacak.

Başbakan Yardımcılığı döneminde Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla başlatılan, Seferberlik Tetkik Kurulu Bölge Başkanlığında yapılan aramayla ilgili soruşturmada, kozmik odaya giren dönemin Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Kayan hakkındaki iddialar Yargıtaya taşınmıştı.

Kozmik odada arama yapan dönemin hakimi, Yargıtay üyesi Kayan hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK) Yargıtaya gönderilen dosyayı, Birinci Başkanlık Kurulu ele alıyor.

Yargıtay Üyesi Kayan hakkındaki dosyayı, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu inceliyor. 

Balyoz, Askeri Casusluk, Hrant Dink, Devrimci Karargah davalarına bakan mahkemelerin kararlarını onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin eski üyeleri hakkında yapılan şikayetler de Yargıtay Başkanlık Kurulunun gündeminde bulunuyor.

Başkanlık Kurulu, Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul ile üyeler Ahmet Toker, Abdurrahman Kavun, Hamza Yaman ve Fikriye Şentürk hakkındaki iddiaları da inceliyor.

Muhakkik üyenin raporuna göre, olayın gerçekleştiğine karar verilmesi durumunda ise Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu toplanacak.

Görevden kaynaklı bir suç işlendiği kanısına varılırsa şikayete konu üyeyle ilgili Yüce Divan yargılaması gündeme gelebilecek.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler