YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay Renault'yu haksız buldu
Yargıtay Renault'yu haksız buldu
07 Şubat 2011 12:59
Yargıtay, Renault Bursa Fabrikası'nda 2008 yılında kriz gerekçe gösterilerek işten çıkarılan 24 işçinin iadesi yönündeki mahkeme kararını oy birliği ile onadı.

Oyak Renault Bursa Fabrikası'nın Aralık 2008'de ekonomik krizi bahane ederek işten çıkardığı işçilerin işe dönüş yönündeki yerel mahkeme kararı, Yargıtay tarafından onandı. 

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, oy birliği ile 24 işçinin işe iadesi yönünde karar verdi. Ancak kararı uygulamayan Renault, işçileri mağdur etmeye devam ediyor. Karara göre, Renault işçileri ya yeniden işe alacak ya da 8-12 maaş tutarında kötü niyet tazminatı ödeyecek. Tebligatın üzerinden 1 ay geçmesine rağmen fabrika işçilere ne para ödedi, ne de işe kabul etti. İşçiler bunun üzerine Renault'ya alacak davası açtı.

Renault Bursa Fabrikası 29 Aralık 2008'de kriz bahane edilerek 150 işçinin evine mektup göndererek iş akitlerini feshettiğini bildirdi. Fabrikanın 'kriz' bahanesini gerçekçi bulmayan ve işler iyi giderken kendilerini fabrikanın kapısında bulan işçiler, haklarını aramak için yargıya gitti. İşçilerin bir bölümü 30 gün içinde işe geri iade davası açtı.

23 Renault çalışanı işe iade amacıyla Bursa 5. İş Mahkemesi'ne açtıkları davayı 17 Temmuz 2009'da kazandı. Yargıtay ise bilirkişi raporundaki eksiklikler sebebiyle kararı bozdu. Yerel mahkeme, kriz bahane edilerek işten çıkarılan işçilerin işe iadesi yönündeki karanını yineledi. Renault da kararı temyize götürdü. İşten atıldıktan sonra aynı gerekçeyle Renault hakkında Bursa 2. İş Mahkemesi'nde dava açan 24 işçinin işe dönüşü kararlaştırıldı.

Renault'nun temyiz başvurusunu değerlendiren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 24 işçinin işe dönüşünü oy birliği ile onadı. Dairenin başkanı ve 4 üyesi, Renault'u haksız buldu. Yargıtay kararında, "Dosyadaki yazılara, karara dayandığı delillere kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik görülmemesine göre, yerinde bulunmayan bütün temyiz itirazlarının reddi ile usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına oy birliği ile karar verildi." ifadeleri yer aldı.     

"KARAR TEBLİĞ EDİLDİ, ANCAK RENAULT İŞÇİLERİ MAĞDUR EDİYOR"

Davanın gecikmesinden yakınan Avukat İsmail Dede, kararın fabrikaya tebliğ edildiğini, ancak işçilerin işe iadesinin veya para ödemesinin gerçekleşmediğini söyledi. Avukat Dede, "Fabrikanın kararın tebliğ edilmesinden sonraki 1 ay içerisinde karı uygulaması gerekiyordu. İşçilere henüz ödeme yapılmadı ve işe iadeleri gerçekleşmedi. Biz de işçilerin parasını almaları için alacak davası açıyoruz. Davanın 2 yılı aşkın süredir devam etmesi yargıdaki yoğunluğu gözler önüne seriyor." dedi.

Mağdur işçilerden Ali Bulum, davanın 2 yılı aşkındır devam etmesinin kabul edilemez olduğunu dile getirdi. İşten atılanların 2 yıldır mağdur olduğunu anlatan Bulum, şunları söyledi: "Mahkeme kararını biran önce vermesi gerekiyordu. Çünkü arkadaşlarımız davanın seyrine göre kendilerine yeni bir iş bakacaktı. Karar uzayınca insanlar mağdur oldu. Fabrikada bin 500 liraya çalışan işçiler şimdi 650 liraya çalışmak zorunda. Yargıtay da kararı onayladı, ama Renault halen işçileri mağdur ediyor. Bizler o fabrikaya gecemizi gündüzümüzü verdik, karşılığı bu olmamalıydı. Alacak davası açıyoruz, yine alamazsak icra takibiyle paramızı alacağız."

TOFAŞ'a yedek parça üreten bir fabrikanın aynı dönemde işten attığı işçileri mahkeme kararı sonrası mağdur etmeden işe başlattığını anlatan Seçkin Yılmaz isimli işçi ise Renault'un kendilerini mağdur ettiğini söyledi. Yılmaz, fabrika yönetiminden Yargıtay'ın vermiş olduğu karara uyup, tazminatların ödenmesini beklediklerini kaydetti.
        

"ÜRETİM REKORLARI KIRIYORDU; SOSYAL HAYATIMIZDAN DOLAYI ATTILAR"

Mahkemenin atadığı bilirkişinin fabrikanın kar ettiği bir dönemde işten çıkarmaların gerçekleştiği yönündeki rapora dikkat çeken Tevfik Koyun da fabrika yönetiminin adaletsiz davrandığını söyledi. Koyun şunları kaydetti: "Yargıtay da kararı onayladı. Renault bizi ya işe alacak ya da kötü niyet tazminatı olarak işçilerin kıdemine göre 8 ile 12 maaş arasındaki tutarı bize ödeyecek. İşten çıkarılanlar olarak işle alakası olmadığını, tamamen bizim sosyal yaşantımızla ilgili olduğunu bizzat orada görüştüğümüz kişilerde bunu böyle söylüyor. Fabrikada imalat rekoru kırılıyor. 11 yıllık hayatımda birçok kriz gördüm. Çıkartıldığımız dönemde fabrika hiç durmadı. Krizin olmadığı açık ve seçik ortadaydı. Zaten mahkeme de bunu hesapladı ve kararı onayladı. Tazminatımızın ödenmesini bekliyoruz."

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler