YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay, manevi tazminat davasını reddeden yerel mahkeme kararını bozdu
Yargıtay, manevi tazminat davasını reddeden yerel mahkeme kararını bozdu
Yargıtay, manevi tazminat davasını reddeden yerel mahkeme kararını bozdu
10 Aralık 2008 / 15:11 Güncelleme: 10 Aralık 2008 / 00:00

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, Mehmet Eymür aleyhine açtığı manevi tazminat davasını reddeden yerel mahkeme kararını bozdu.


Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, Mehmet Eymür aleyhine açtığı manevi tazminat davasını reddeden yerel mahkeme kararını bozdu.


İP Genel Başkanı Perinçek, Mehmet Eymür'ün ''Sentez'' isimli kitabında, yapılan yorumların ve değerlendirmelerin gerçek dışı ve kendisi hakkında kullanılan ''militan, terörist, orta oyuncusu, deli, PKK dostu, elleri kana bulaşmış, cinayet azmettiricisi, yalancı, ruh hastası'' gibi ifadelerin kişilik haklarına saldırı niteliğinde bulunduğunu ileri sürerek, Eymür ve yayıncı şirket hakkında manevi tazminat davası açmıştı.


İstanbul 8. Asliye Hukuk Mahkemesi ''kitapta yer alan bilgi ve belgelerin halkı bilgilendirme niteliğinde olduğu ve kişilik haklarına saldırının bulunmadığı'' gerekçesiyle davayı reddetmişti.


Perinçek'in yerel mahkemenin kararını temyiz etmesi üzerine dava dosyası Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'ne gitti.


Daire, Eymür'ün kamuoyunu bilgilendirme ve ötesinde kamuoyu oluşturma hakkı çerçevesinde, Perinçek tarafından ifade edilenlere karşı görüş, düşünce ve eleştiride bulunmasının olağan olduğunu, ancak bu hakkın kullanılmasında yayının konusu ile kullanılan sözler arasında düşünsel bağlılık anlamında öz ile biçim dengesinin korunması gerektiğine işaret etti.


''Yayın doğru olsa ve kamu yararı bulunsa bile, üslup uygun değilse, aşağılayıcı, küçük düşürücü, abartılı ise hukuka uygunluktan söz edilemez'' değerlendirmesinde bulunan Daire, Perinçek hakkındaki ifadeler nedeniyle kitapta öz ile biçim dengesinin bozulduğunu, söz konusu ifadelerin eleştiri çerçevesinde kabulünün mümkün olmadığını belirtti.


Daire, yerel mahkemenin davanın reddi yönündeki kararını bozdu.


İstanbul 8. Asliye Hukuk Mahkemesi, ilk kararında direnir ve bu karar da temyiz edilirse dava dosyası Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na gidecek.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler