YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay inceleme başlattı
Yargıtay inceleme başlattı
06 Kasım 2009 09:55
HSYK'nın 4 üyesi hakkında suç duyurusunda bulunan zabıt katibi İsmail Can'ın ifadesi alındı

Yargıtay 1. Başkanlar Kurulu, Ergenekon soruşturmasını yürüten hakim ve savcıların görevden alınmasını isteyen Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeleri ile Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında inceleme başlattı.

İnceleme kapsamında HSYK'nın 4 üyesi ile YARSAV Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunan Adana Adliyesi'nde görevli zabıt katibi İsmail Can'ın ifadesi alındı.

Alınan bilgiye göre, Adana Adliyesi Suç Üstü Bürosu'nda zabıt katibi olarak görev yaparken HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek ile üyeler Ali Suat Ertosun, Musa Tekin, Orhan Cem Erbük ve YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında, 'Ergenekon soruşturmasında görevli savcılar ve davaya bakan hakimleri görevden almaya çalışarak soruşturmayı sulandırdıkları, sonuçsuz bıraktıkları, görevi kötüye kullandıkları' iddiasıyla Yargıtay Başkanlığı'na suç duyurusunda bulunan İsmail Can'ın başvurusu incelendi. Yargıtay 1. Başkanlar Kurulu'nun başlattığı soruşturma kapsamında, zabıt katibi İsmail Can'ın Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Savcılığı tarafından ifadesi alındı. İsmail Can'ın, şikâyetine delil olarak Adalet Bakanlığı'nın 29 Temmuz 2009 tarih ve 15 sayılı basın açıklamasını sunduğu ve Adalet Bakanı ile Müsteşarı Ahmet Kahraman'ın tanık olarak ifadesine başvurulabileceğini belirttiği öğrenildi. Can, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun, Ergenekon soruşturmasını sulandırıp engellemeye çalıştığını iddia etti. (Zaman)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler