YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay inanması güç bir karara imza attı!
Yargıtay inanması güç bir karara imza attı!
27 Ağustos 2009 08:16
Ehliyetsiz sürücü hakkındaki mahkumiyet kararının bozulmasını talep etti

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, çok tartışılacak bir karara imza attı. Başsavcılık, ehliyetsiz kamyon kullanırken ölüme sebebiyet verdiği için 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan sürücü hakkındaki mahkûmiyet kararının bozulmasını talep etti.


Sürücünün suçsuz olduğuna yönelik bilirkişi raporunu dikkate alarak beraatini istedi. Halen temyiz aşamasında bulunan dosyayla ilgili son kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi verecek.


Bursa'da ehliyeti olmayan Mümtaz Özkaya, 2007'de, çalıştığı işyerinin kamyonunu kullanırken, karşıdan karşıya geçmeye çalışan Aziz Balta'ya çarparak ölümüne sebep oldu. Bursa 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan dava süresince iki ayrı bilirkişi raporu hazırlandı. İlk raporda, Özkaya, "kavşağa yaklaşan sürücüler, kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak, dikkatli olmak" kuralına uymadığı gerekçesiyle 'hafif kusurlu' olarak gösterildi. Ölen kişinin ailesinin avukatı, rapora, Özkaya'nın ehliyetinin bulunmaması dikkate alınmadığı için itiraz etti. Bunun üzerine İstanbul Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi'nde ikinci bir rapor hazırlandı. Son raporda kaza yerinde fren izi belirlendiği, kavşakta araç ve yayalara yönelik trafik ışıklarının faal olduğu kaydedildi. Sürücü Özkaya'nın, kendisine hitap eden yeşil ışık sırasında kavşağa girdiği ifade edilerek, Balta'yı fark ettiğinde de fren tedbirini aldığı belirtildi. Özkaya'nın kusursuz olduğu görüşüne yer verilen raporda, ölen Balta ise karşıya geçmek için yayalara yönelik trafik ışıklarının olduğu kısmı kullanmadığı ve geçiş önceliğini kamyona vermediği için "asli ve tamamen kusurlu" gösterildi.


Mahkeme, sanığa "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Hâkim, gerekçeli kararında, sanığın ehliyetinin olmadığına dikkat çekerek, "Basit bir araçtan ziyade, profesyonel olmayı gerektiren ağır tonajlı bir aracı teknik bilgi ve yeteneğe sahip olmadan, o an şoför bulunmadığı için yüklü bir şekilde kullanarak kazaya sebebiyet veren sanık, olayda kusurludur." ifadelerini kullandı. Temyize gönderilen dosyayla ilgili son kararı Yargıtay verecek.  (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler