YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay Ergenekon kararını bozdu
Ergenekon Davası'nın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.
Yargıtay Ergenekon kararını bozdu
21 Nisan 2016 / 11:00 Güncelleme: 21 Nisan 2016 / 13:43

Ergenekon davasının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını, usulden ve esastan bozarak, yerel mahkemenin "Ergenekon Terör Örgütü" kabulünde isabet görmedi.

Ümraniye'deki bir gecekonduda 27 el bombasının ele geçirilmesiyle başlayan Ergenekon davası temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi heyeti, kararını açıkladı. 

Yargıtay Konferans Salonu'ndaki karar duruşmasına eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ katılmadı. Duruşmada Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Nusret Taşdeler'in aralarında bulunduğu bazı sanıklar, avukatları ve yakınları hazır bulundu.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil, 231 sayfalık gerekçeli kararın özetini okudu. 

Yeşil, yerel mahkemenin kararının usul ve esas yönünden bozulduğunu belirterek, bozma nedenlerini tek tek sıraladı. 

Emekli Orgeneral Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması gerektiği yönündeki itirazını haklı gördüklerini kaydeden Yeşil, bunu bozma nedeni saydıklarını bildirdi.

"Adil yargılanma ilkelerine aykırılık"

Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un dava sürecindeki rahatsızlığı nedeniyle yargılamaya durma kararı verilmesi gerekirken, bunun yapılmamasını da bozma nedeni saydıklarını ifade eden Yeşil, yerel mahkemenin oluşumunda ve soruşturma, yargılama, delil toplama aşamalarında adil yargılanma ilkelerine aykırılık bulunduğu tespitini yaptıklarını belirterek, bu aykırılıkları madde madde sıraladı. 

"Hukuki ve fiili irtibat somut delillerle ispat edilemedi"

Yeşil, özellikle Danıştay saldırısı davası ile Ergenekon davası sanıkları arasındaki hukuki ve fiili irtibatın somut delillerle ispat edilmemesi, zayıf deliller ve iddialarla dosyaların birleştirilmesini de bozma nedeni saydıklarını bildirdi. 

"Ergenekon terör örgütü' kabulünde isabet yok"

Yerel mahkemenin "Ergenekon Terör Örgütü" kabulünde yeterli kanaat oluşturmadığı gerekçeleri sıralayan Başkan Yeşil, "Ergenekon Terör Örgütü"nün, kim tarafından ne zaman kurulduğunun, suçlarının, hiyerarşik yapısının ortaya konulmaması, liderinin belli olmaması gibi nedenlerle yerel mahkemenin "Ergenekon Terör Örgütü" kabulünde isabet bulunmadığına karar verdiklerini de açıkladı. 

"En önemli ihlallerden"

Bilgisayar, bilgisayar programları ve kütüklerinde arama, kopyalama, el koyma yapılabilmesine dair, CMK'da yer alan ayrıntılı düzenlemeye aykırı davranıldığına da dikkati çeken Yeşil, aramada elde edildiği belirtilen tüm dijital medyalara, seri numaraları ve ayırt edici özellikleri yazılmayarak ve arama mahallinde imajları alınmadan, ilgilisine kopya verilmeden, yasaya uygun gerekçesi de tutanağa yazılmadan kolluk birimine götürülüp incelenmesinin, en önemli ihlallerden olduğunu anlattı.

Delil toplanmasına ilişkin usule aykırılıklar

Delil toplanmasına ilişkin usule aykırılıkları da anlatan Yeşil, "Tanık dinlenmesi taleplerinin gerekçesiz reddedilmesi, duruşmada hazır edilen tanıkların CMK'daki açık hükme rağmen dinlenmemeleri, sanık sıfatı bulunan bir kısım tanıkların aynı zamanda tanık ve gizli tanık olarak dinlenmesi, dolayısıyla 1 kuzudan 3 post çıkarılması bozma nedenlerindendir." şeklinde konuştu.

Yeşil, bazı tanıkların dinlenmesi için yasal izin gerekmesine rağmen izin alınmaksızın dinlenmeleri, ele geçirilen belgelerle ilgili arama ve soruşturma işlemlerinin kolluk görevlilerine yaptırılması suretiyle CMK'ya aykırı davranılması, devlet sırrı niteliğinde olduğu iddia edilen belgelerin yasaya aykırı şekilde kolluk görevlilerine incelettirilmesi ve bu devlet sırrının cumhuriyet savcısı tarafından vasıflandırmasının yapılması gibi konuların da bozma nedenleri arasında bulunduğunu bildirdi. 

"Hakkımızı suç örgütünün temizlenmesi şartıyla helal ediyoruz"

Öte yandan Ergenekon Davası sanıklarından CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, "Çektiğimiz acıların, bize yapılan işkencelerin bedelini bir şartla helal ediyoruz, milletimize helal olsun diyoruz, o şart da bu suç örgütünden milletimizin, devletimizin temizlenmesidir." dedi.

"Yargıtay, okyanus ötesinden Türkiye'yi bölme tertibi hendeklere gömmüştür"

Ergenekon davası sanıklarından Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de, davanın okyanus ötesinden büyük Türk milletini bölme tertibinin bir ürünü olduğunu belirterek, "Şimdi Yargıtay, Türkiye'yi bölme tertibini hendeklere gömmüştür." dedi.

Perinçek, Ergenekon davasının, büyük Türk milletini okyanus ötesinden bölme tertibinin bir ürünü olduğunu belirterek, "Nasıl Türk Silahlı Kuvvetleri, Güneydoğu'da, vatanımızın o parçasında, Sur'da, Cizre'de, Silopi'de PKK'yı hendeklere gömüyor, Yargıtay da hukuksuzluğu, haksızlığı, Türkiye'yi bölmeye yönelik tertibi hendeklere gömmüştür. Mükemmel bir karardır. Türkiye'ye kurulan tertipler, bölücü girişimler yerle bir olmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

 

AA

 // Ömer
KORKAKLAR YARGIÇLIK YA PA MAZ nokta en güvenilmez, kirletilen ve keyfiyete kurban edilen tanrısal seçilmişlik hastalığına yakalanmışların tekelindeki bir Hukuk-hukukçu hegemonyası...dilipak, u.oran ve c.dündar kararları Türk hukuk sistemin çürümüşlüğü için yeterli...
21 Nisan 2016 12:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler