YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay elindeki dosyaları eritiyor
Yargıtay elindeki dosyaları eritiyor
17 Ekim 2011 13:26
Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, dosya çokluğu nedeniyle sözün bittiği yerde olduklarını anlatarak, "Elimizde çok dosya var. Bu dosyaları okuyup bir an önce bitirmek istiyoruz" dedi...

HSYK, Yargıtay ve Türkiye Adalet Akademisinin adli yargı hakim ve Cumhuriyet savcılarının eğitimi amacıyla ortaklaşa düzenlediği 'Yargıtayın işleyişine yönelik meslek içi eğitim programı'nın açılış töreni HSYK Başkanlığı'nda gerçekleştirildi. Törene Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, HSYK Başkan Vekili Ahmet Hamsici, yüksek yargı organlarının üyeleri katıldı. Törende bir konuşma yapan Yargıtay Başkanı Kaynak, anayasada bir değişiklik yapıldığını hatırlatarak bunun ardından Yargıtay'da üye sayısının artırıldığını kaydetti. Kaynak, Yargıtay'ın elinde çok dosya olduğuna değinerek, "Biz bu dosyaları okuyup bitirmek istiyoruz. Dosyayı dinlemek yerine dosyayı incelemek gerekir. Dosya okumaktan çok korkmayın. Siz uzman olacaksınız, biz de dosyayı tüketmiş olacağız. Uyum içinde götürelim bu işi, zorlama ve sıkıntıya girmeyin. Dosya sayısı ile kafanızı karıştırmak istemiyorum. Sözün bittiği yerdeyiz. Sözün bittiği yerde çalışma başladı." diye konuştu.

'SORULAR'

HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, toplantı ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. Okur, bugün burada 234 hakim ve savcının göreve başladığına dikkat çekerek, "Yargıtay'da biriken 1 milyon 266 bin dosyanın çözümü için HSYK olarak 190 hakim görevlendirdik. Yargıtay bu sayının yeterli olmadığını, dosyaların bir an önce erimesi gerektiğini bize bildirdi. Biz de hizmet içi eğitim olarak bunu çözmeye çalışıyoruz. 234 arkadaş hizmet içi eğitime başladı. Bu arkadaşlar yargıtaydaki dosyaların eritilmesi için yardımda bulunacaklar. Bunlardan istekli olanların sürelerini uzatacağız. Yargıtay bu dosyaların 1 ile 1.5 yıl içinde, ceza dosyalarının ise 2 ile 3 yıl içinde bitireceğini ifade etti. Bu dosyalar eridikten sonra biz adaletin hızlanacağına inanıyoruz. Şu anda HSYK ve yargıtay olarak işbirliği yaptık. İnşallah olumlu sonuçlarını daha önce alacağız." dedi.

'TUTUKLULUK SÜRELERİ UZUN SÜRÜYOR'

Tutukluk sürelerinin Türkiye'de uzun sürdüğünü söyleyen Okur, şunları kaydetti:
"Yargılamalar uzun sürüyor. Davalara yeterince hazırlanılamadığı için alacakları eğitim sonucu daha seri yargılama yapacaklar. Yasalarda sorun yok, uygulamada sorun var. Bu da iş yükünden kaynaklanıyor. Bunu eritirsek tutukluluk süreleri sorun olmaktan çıkacak. Bu sorun ülkemizin sorunu. Kısa süreli de olsa fedakarlık bekliyoruz arkadaşlardan. Adli yargının kendi ihtiyaçları var, açıklarımız var."

Bir gazetecinin, CHP'nin gündeme getirdiği Deniz Feneri soruşturmasından alınan savcıların gözaltına alınacağı iddialarıyla ilgili soru üzerine Okur, "Savcıların yer değiştirilmesi ile ilgili olarak, HSYK'nın görevden aldığı savcılar diye ifadeler kullanılıyor. HSYK'nın burada görevden alması söz konusu değil. Yürümekte olan bir soruşturma var. Soruşturma dosyasında ne var bilmiyorum. Başsavcılık kendi takdirini kullanmıştır. HSYK olarak bizim bu konuya bir açıklama yapmamız söz konusu olamaz" şeklinde konuştu. (İHA)

dosya birikti diyede incelemeden karar verilemez
 // aliye tacın
Şimdi yargıdataydaki dosyaların sayısının cok oldugunu söylüyorsunuz peki suclu yada sucsuz mahkumlar keyifmi beklicek acaba ne zaman sıra gelecek dosyamıza diye? farzedelimki ogün hakimimizin bi sorunu yada sinirli anına denk geldi diyelim dosyaya bakmadan red mi diyecek bizler bunları kabul etmiyoruz dosyalar incelenmeli incelenerek yargılanmalı yoksa bunun hakkı diger tarafta sorulur kula hakkı diyelim lütfen...
22 Ekim 2011 01:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler