YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay: Cemevi için dernek kurulabilir
Yargıtay tarafından verilen nihai kararda bir yerin ibadethane olup olmadığına yargının karar veremeyeceği vurgulanarak, cemevi yaptırma derneği kurulabileceği belirtildi.
Yargıtay: Cemevi için dernek kurulabilir
04 Aralık 2014 / 03:49 Güncelleme: 04 Aralık 2014 / 07:03

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Tekke ve Zaviyeler Kanunu’na aykırı olsa bile cemevi açmak veya yaptırmak için dernek kurulabileceğine hükmetti. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi ile Yargıtay 7.Hukuk Dairesi’nin cemevleri konusundaki anlaşmazlığında nihai kararı verdi.

Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi, Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği’nin tüzüğünde yer alan “ibadethane” ibaresini düzeltmeyen derneğin kapatılma istemini reddetmişti. Ancak Yargıtay 7.Hukuk Dairesi ise Tekke ve Zaviyeler Kanunu ile Diyanet İşleri Başkanlığı kanununa göre cami ve mescit dışında bir yerin ibadethane olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade etmişti.

İbadethaneyi kişiler belirler

Anlaşmazlık üzerine dosyaya bakan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 17’ye karşı 31 oyla yerel mahkeme kararının onanmasına hükmetti. Yargıtay, bir yerin ibadethane olup olmadığının yargı kararıyla tespit edilecek bir husus olmadığını vurguladı. Kurul, ibadethane konusuna girmeden Cemevi yapmak için dernek kurulabileceğine hükmetti.

AİHS yerel hukuktan üstün

Yargıtay Hukuk Kurulu, 677 sayılı Tekke ve Zaviyeler Kanunu’na aykırı olan bir şeyin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olmadığına vurgu yaptı. Anayasanın 90.maddesine göre uluslar arası sözleşmeler iç hukukun üzerinde olduğu için AİHS hükümlerinin esas alınacağına karar verdi.

Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği’nin tüzüğünde yer alan “ibadethane” ibaresinin iptali istemini ret eden yerel mahkeme kararının yerinde bir karar olduğu ifade edildi.

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler