YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay Başkanlığı'na aday mı olacak?
Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya’nın başörtüsü açıklamasının arkasında, Yargıtay Birinci Başkanlık seçimleri olduğu ileri sürülüyor...
Yargıtay Başkanlığı'na aday mı olacak?
22 Ekim 2010 / 08:24 Güncelleme: 22 Ekim 2010 / 08:35

Ersan Ülker seçimlere, İlhan Cihaner ve Orgeneral Saldıray Berk’in yargılandığı Ergenekon davasını Yargıtay’da birleştirmesi kararı ile; Kadir Özbek, Ergenekon sürecinde verdiği mücadele ve HSYK seçimleri öncesi istifa etmesiyle; Yalçınkaya ise AK Parti’ye açtığı dava ve başörtüsü bildirisi ile girecek’

Hasan Gerçeker’ın 1 Haziran 2011’de yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalacak Yargıtay Başkanlığı koltuğuna oturma yarışı iyice kızıştı. Bu makam için adı geçen isimler, bir yıl öncesinden “laiklik” eksenli açıklamalar yapmaya başladı.

Star gazetesinin haberine göre, güçlü adaylar arasında yer alan Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya’nın başörtüsü açıklamasının arkasında da, Yargıtay Birinci Başkanlık seçimleri olduğu ileri sürülüyor. Yalçınkaya’nın rakipleri arasında eski HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, İlhan Cihaner davasına bakan Yargıtay 11.Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker, Yargıtay 5.Ceza Dairesi Başkanı Ahmet Ceylani Tuğrul da bulunuyor. Yalçınkaya’nın bu açıklamayla, Yargıtay’daki belli kesimlere mesaj verdiği konuşuluyor.  Daha önce AK Parti hakkında “laiklik karşıtı eylemlerin odağı” olduğu iddiasıyla dava açan Yalçınkaya, laik kesimin sempatisini kazandı. Son çıkışıyla da bu sempatiyi pekiştirmeyi hedeflediği, yargı kulislerinde konuşulan bir başka konu.

YİNE RAKİPLER

 Yalçınkaya’nın bir başka rakibi ise daha önce de Başsavcılık seçimlerinde yarıştıkları Yargıtay 11.Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker. Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen adaylar arasından 21 Mayıs 2007 tarihinden yapılan oylamada, Ersan Ülker 146, 2. Ceza Dairesi Başkanı Nedim Baran ile o dönem Başsavcıvekili olan Yalçınkaya 95’er oy almıştı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, tercihini Yalçınkaya’dan yana kullanmıştı. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler