YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay Başkanı'ndan idam açıklaması
Yargıtay Başkanı'ndan idam açıklaması
19 Şubat 2015 07:52
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit Özgecan olayından sonra toplumun idamın geri gelmesini istediğini söyledi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Avrupa uyum süreci içinde Türkiye'nin idamı kaldırdığını belirterek, "Ama Özgecan olayından sonra toplumda basit bir anket yapılsa herhalde yüzde 80, bu idamın geri gelmesini tekrar ister diye düşünüyorum. Bu tartışılması gereken bir olay" dedi.

Cirit, yüksek yargı muhabirleriyle Yargıtay Evi'nde bir araya gelerek, değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özgecan Aslan cinayetinin ardından kamuoyundaki "idam cezası" tartışmalarının hatırlatılması üzerine Cirit, bu cinayetin trajik, toplumu derinden sarsan bir olay olduğunu söyledi.

"Karşılıklı sevgi ve saygıyı geliştirmeliyiz"

Artık çok davalı bir toplum olunduğunu, toplumun genlerini düzeltmek gerektiğini belirten Cirit, "Sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, empatiyi geliştirmemiz gerekir, her konuda bunu geliştirmemiz gerekir. Özgecan olayı trajik bir olay. Her olayın sosyal, ekonomik, boyutları vardır. Her şeyden önce eğitim boyutu vardır. Eğitimimizin topluma yararlı bireyler yetiştirmesi, karşılıklı sevgiyi, saygıyı, empatiyi geliştirmesi gerekir" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler