YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay Başkanı'ndan açıklama
Yargıtay Başkanı'ndan açıklama
05 Ekim 2011 14:26
Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak öğrencilere seslendi...

Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, hukuk devleti anlayışının demokratik uygarlığın en önemli aşamalarından biri olduğunu belirterek, ''Yargısı bağımsız olmayan ve dolayısıyla da çeşitli etkiler altında karar veren bir ülke, hukuk devleti olarak kabul edilemez'' dedi.

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Hukuk Fakültesinin yeni akademik yıl açılış töreninde öğrencilere ''Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkesi'' konulu açılış konferansını veren Kaynak, değerli akademik hoca ve öğrencilerin karşısında kendisini hukuk fakültesi birinci sınıfına yeni kaydolmuş bir öğrenci gibi hissettiğini söyledi.

Üniversite yıllarının hayatın en güzel dilimi olduğunu ifade eden Kaynak, iyi bir eğitimin, başarılı ve mutlu bir hayatı da beraberinde getireceğini kaydetti.

Adaletin amacının, insanlara hakkını vermek olduğunu, dolayısıyla adaletin merkezinde insan unsurunun bulunduğunu anlatan Kaynak, öğrencilere hitaben, ''Eğitiminizin sonunda hangi mesleği seçerseniz seçin, kutsal bir varlık olan insan onurunu korumak en temel göreviniz olacaktır'' dedi.

Her insanın doğuştan birtakım haklara sahip olduğunu, günümüz modern demokrasisinin temelinin bu doğal hukuk anlayışına ve kuvvetler ayrılığı prensibine dayandığını anlatan Kaynak, devletin varlık nedeninin insana hizmet olduğunu belirtti.

Hukukun belirli bir toplumda yaşayan kişiler arasındaki ilişkileri düzenleyen ve uyulması gereken kurallar bütünü olduğunu vurgulayan Kaynak, ''Adalet haklıya hakkını vermek, hadsize de haddini bildirmektir'' diye konuştu.

Cumhuriyet'in Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi adaletin devletin temeli olduğunu, devlet kavramı ile hukuk kavramını birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını belirten Kaynak, her devletin bir hukuku olduğunu, ancak her devletin günümüz anlamında bir hukuk devleti sayılamayacağını ifade etti.

Hukuk devletinin evrensel hukuki değerlere bağlı devlet olduğuna dikkati çeken Nazım Kaynak, şunları kaydetti:

''Hukuki kurallara bağlı olmak, hukuk devletinin olmazsa olmaz koşullarından biridir. Ancak sadece hukuka bağlı olması da bir devleti hukuk devleti yapmaz. Hukuk devleti, aynı zamanda devletin varlık nedeni olan insana saygılı devlettir. Hukuk terminolojisinde, hukuk devleti tanımı polis devletinin karşıtı olarak kullanılmaktadır. Hukuk devletini polis devletinden ayıran başlıca özellik, devlet görevlerinin belli bir hukuk kuralları içinde yürütülmesidir. Hukuk devletinde devlet yalnız hukuku koyan bir varlık değil, koyduğu hukukla da bağlı olan bir varlıktır. Devletin işlemlerinin açık, anlaşılabilir, öngörülebilir ve denetlenebilir olması toplumun huzuru açısından gereklidir. Devletin nasıl davranacağını öngörebilmek için devletin birtakım kurallarla bağlı olması, hukuk devletinin gereklerinden birisidir. Bunun yanında devletin uyması gereken kurallara uymamasının da bir yaptırımının olması, hukuk devletinin bir başka gerekliliğidir. Bu denetim ve yaptırımın gerçek ve uygulanabilir olması için gerektiğinde devleti de yargılayacak düzeyde bağımsız bir yargı sisteminin bulunması, hukuk devletinin bir başka olmazsa olmazıdır.''


-''Yargısı bağımsız olmayan bir ülke...''-


Kaynak, ''Yargısı bağımsız olmayan ve dolayısıyla da çeşitli etkiler altında karar veren bir ülke, hukuk devleti olarak kabul edilemez. Yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesi bu nedenle anayasalarda ve anayasamızda korunmaya çalışılmıştır. Şunu açıkça ifade edebilirim ki ülkemizdeki yargı sistemi, incelediğimiz birçok ülkeye göre çok daha bağımsızdır'' dedi.

Yargı görevini yerine getirenlerin yargı bağımsızlığını sağlamak için elinden gelen çabayı göstermesi gerektiğini vurgulayan Kaynak, ancak bunun için sadece hukukçuların değil, devletin tüm organlarının üzerine düşen hükümlülüğü yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Hukuk devletinin şekli anlamda bir gereği hukuk kurallarıyken, maddi anlamda gereği ise evrensel hukuka devletin tam anlamıyla uymasıdır. Bir devletin, hukuk devleti sayılabilmesi için öncelikli koşul, gücünü aldığı otoritenin kaynağı olan o ülke insanlarının hak ve  özgürlüklerinin güvence altına alınması ve geliştirilmesidir. İnsan hakkı esası göz önünde bulundurulmadıkça, adalet anlayışına dolayısıyla hukuk devleti esasına ulaşmak mümkün değildir. Hukuk devletinde idari makamlar mutlaka bağımsız bir mekanizma tarafından denetlenmek zorundadır. Şu durumda hukuk devletinin bir başka koşulu, idarenin yargısal olarak denetlenmesi ve yargının bağımsız olmasıdır. Yargının özgürce karar verebilmesi için bağımsız ve tarafsızlığını sağlayacak araç ise kuvvetler ayrılığı olduğuna göre, hukuk devletinin bir diğer koşulunun kuvvetler ayrılığı olduğunu söyleyebiliriz. Hukuk devletinin çağdaş demokratik uygarlığın en önemli aşamalarından biri olduğuna şüphe yoktur. Gerçekten vatandaşların devlete karşı güven beslemeleri ve kendi kişiliklerini korkusuzca geliştirebilmeleri, ancak hukuk güvenliğinin sağlandığı bir hukuk devleti sistemi içinde mümkündür.''

Kaynak, öğrencilere ayrıca ''Üniversitenizi bitirip hayata atıldığınızda unutmamanız gereken şey, en değerli varlığın insan olduğu ve hukukçunun görevinin insan hak ve özgürlüklerini geliştirmek olduğudur'' tavsiyesinde bulundu.

İKÜ Rektörü Prof. Dr. Dursun Koçer de, İKÜ'nün 15 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu, en üst seviyede eğitim, öğretim, araştırma ve bilgiyi üretip halka götürmek konusunda çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Koçer, sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde 7 bin İETT şoförüne eğitim verildiğini ve İstanbul'daki okulların rehberlik öğretmenleri, müdür yardımcıları ve müdürlerine eğitimler verildiğini ifade etti.

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahri Öztürk de Yargıtay'ın 143 yıllık bir çınar olduğunu ifade ederek, ''Bu çınar, hakkın ve hukukun yerini bulması noktasında iyi ki var. Temel hak ve özgürlüklerin, insan haklarının idrak edilmesi noktasında iyi ki var'' diye konuştu.

Öztürk, bir hukuk fakültesinin temas kurması gereken en üst noktanın Yargıtay olduğunu sözlerine ekledi.

Yargıtay Başkanı Kaynak, törenin sonunda gazetecilerin Balyoz davasında tahliye taleplerinin reddi yönündeki karara mahkeme heyeti başkanının muhalefet şerhi koymasına ilişkin soruları üzerine, ''Görülmekte olan davalarla ilgili bir bilgi veremiyorum'' dedi.

Kaynak, törenden sonra İKÜ Senatosu üyesi olan eski hocası Turhan Esener'in elini öptü. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler