YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Yargının inovasyona ihtiyacı var"
İş dünyasının önde gelen isimleri, yargıdaki son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
''Yargının inovasyona ihtiyacı var"
18 Şubat 2010 / 14:52 Güncelleme: 18 Şubat 2010 / 15:01

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker, yaptığı açıklamada Türkiye'de bu tür konuların gündeme gelmesinden dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Küresel krizin hala gündemde olduğunu belirten Parseker, ülkenin, sanayinin önünün açılması ve istihdam sorununun çözülmesi gibi konular öncelikli olmak üzere, tamamen ekonomiye odaklanması gerektiğini vurguladı. Parseker, şunları söyledi:

''Lüzumsuz yere birçok değişik konuda, şu an patinaj yapmakta ve boş yere zaman kaybetmekteyiz. Vergi ve hukuk reformlarını içeren yeni ikinci nesil reform paketlerini konuşarak, bu reformları bir an önce halletmeli ve çözüme kavuşturmalıyız. Türkiye, özel sektör eliyle büyüyecektir. Özel sektörü teşvik eden, destekleyen konuları bir bir gündeme getirerek çözmek zorundayız. Bugünkü meclisin bu reformları hayata geçirecek gücü vardır, yeter ki odaklansın.'' 
 
''YARGININ İNOVASYONA İHTİYACI VAR''
 
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili İbrahim Burkay da Ar-Ge ve inovasyonun, sadece sanayi ve üretimde değil tüm kurumlarda olması gerektiğini ifade etti. Burkay, şöyle konuştu:

''Yargının inovasyona ihtiyacı var. Ar-ge çalışması yapmak, belki bir çalıştay yapmak lazım. Sırf yargı değil, Türkiye'deki tüm kurumlarda bütün süreçlerin gözden geçirilip, yeniden yapılandırılması şart görünüyor. Bir reform bekliyoruz.''

''BUNLAR GELİR VE GEÇER''
 
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ise yargının verdiği kararlara herkesin uymak zorunda olduğunu hatırlattı.

Sanayicinin, politikalarla işi olmayan, kendi hedeflerini gören ve çizen kişi olması gerektiğini ifade eden Konukoğlu, ''Bir koltukta iki karpuzu yürütmek olmaz. Bence sanayici sanayiciliğini, politikacı politikacılığını yapsın'' görüşünü dile getirdi.

Konukoğlu, bazı sanayicilerin ortamdan tedirgin olabileceğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Sanayiciliği iyi bilen, bu konuda kulaklarını her şeye tıkayıp yoluna devam eden insanların, daha çok ileriye gideceği kanaatindeyim. Türkiye'de bunlar gelir ve geçer. Biz yıllardan beri neler görmedik ki. Demokrasi olan ülkelerde, daha çok demokratik açılımlarda bu gibi haller olur. Herkes işini yapsın, politikayı bıraksın, hedeflerine baksın, elinde çantası 'ihracat' diye koşsun.''

Yargı'nın, kanun içerisinde uyguladıkları şeylere sanayiciler olarak 'şöyle veya böyle' diyemeyeceklerini belirten Konukoğlu, ''Biz yolumuza bakıyoruz. Yargı yargının işi, politika politikacının işidir. Son yaşananlar; bazen yağmur yağar bazen bulut çıkar ya onun gibidir....Bunun, ekonomiyi zedeleyeceği kanaatinde değilim. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde bu gibi şeyler olur'' dedi. 

''BEKLEYİP GÖRECEĞİZ''
 
Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Arif Özer de son gelişmelerin iş çevrelerini olumsuz yönde etkilediğine işaret etti.

Ne olduğunu tam olarak bilemediklerini, olanları endişeyle izlediklerini ifade eden Özer, ''Her şeyden önce 'gündemde ekonomi, istihdam olması lazım' derken bakıyoruz ki çok farklı olaylar gündeme geliyor. Bunu istemiyoruz. Olayları endişeyle izliyoruz. Bekleyip göreceğiz'' dedi.

Özer, ekonomide son zamanlarda iyi bir ivme kazanılmasına rağmen son olayların moral bozukluğuna yol açtığını vurgulayarak, hem ekonomiyi hem moralleri etkileyen son olayların, bir şekilde çözüme kavuşmasını beklediklerini bildirdi.

A.A.

SANAYİCİ BİR GÖZÜDE İÇ İSTİKRARDA OLACAK !
 // HALİD
Sanayicinin işinin iyi olması için iç istikrar şart,olabilecek en ufak bir sıkıntı direkt ekonomik kırize dönüşür,Euro ve faiz yükselir,ticari güven kalmaz,yatırımlar durur, halkın morali bozulur,bankalar tekrar hortumlanır.Bu nasıl anlayışki işimize bakalım diyor işine bakda kardeşim memlekette neler oluyor? ne yapmanız gerek?nedir ne değildir?Siyasette kim iyi kim kötü kim malı götürüyor kim iş yapıyor bilmelisiniz.Yoksa yılanlar önce size dokunurlar....
18 Şubat 2010 16:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler