YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıdaki paralel istila
Selahattin Menteş yargıdaki paralel istilayı anlattı
Yargıdaki paralel istila
08 Haziran 2014 / 10:37 Güncelleme: 08 Haziran 2014 / 10:39

Menteş “HSYK’nın ben merkezli bir zümre tarafından adeta kurtarılarak ele geçirildiğine üzülerek şahit oluyoruz” derken, Ankara Başsavcıvekili Kaya, “Yargıya güven, hiçbir zaman yüzde 60’ların altına düşmemişti, şimdilerde yüzde 20’ye geriledi” dedi.
Selahattin Menteş yargıdaki paralel istilayı anlattı

Yargıda Birlik Platformu dün hem Akdeniz hem de Bursa buluşmalarını gerçekleştirdi. Antalya, Isparta ve Burdur bölgesindeki hakim ve savcıların katılımıyla Antalya’da yapılan Akdeniz Buluşması Toplantısı’nın açılışında konuşan Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Menteş, paralel yapının devletin bir çok kademesinde olduğu gibi HSYK’yı da ben merkezli anlayışla kurtarılmış bölge ilan edip ele geçirdiğini söyledi. Platform temsilcilerinin, HSYK’nın yapısını, şeffaf, demokratik, bir grup ya da zümrenin etkisinden uzak, ilkeler çerçevesinde oluşturmayı amaçladığını belirten Menteş, herkes tarafından benimsenen adil bir sistemin kurulmasını istediklerini kaydetti.

Siyasal aktöre çevirdiler

Yapılan anayasa referandumuyla kurumsal yapısı değiştirilen HSYK’nın sorunlara çözüm olamadığını belirten Menteş, “Bunun sebebi, yeni kurumsal kimliğe bürünen HSYK’nın maalesef kamuoyunda yanlış algı oluşturularak adeta bir kuşatma anlayışı içinde şekillendirilmesidir. Devletin birçok kademesinde olduğu gibi HSYK’nın da ben merkezli bir zümre tarafından adeta kurtarılarak ele geçirildiğine üzülerek şahit olmaktayız. Ben merkezli anlayış maalesef beraberinde karşılıklı kamplaşmayı getirmiştir. Bu tarafgir anlayış, yargıyı ülke yönetimi içinde adeta siyasi bir aktör gibi kullanmakta” diye konuştu.

Yargıya güven yüzde 20

Yargıda Birlik Platformu Bursa Buluşması’nda konuşan Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Ramazan Kaya, “yargıya güven”in, daha önce yüzde 60’ların altına düşmemişken şimdilerde yüzde 20’ye kadar gerilediğini belirterek, “Yargıyı sorgulamadan, yargı erkini olması gereken çizgiye çekmeden, ülke olarak adalet ve demokrasiden uzak kalmaya mahkumuz” dedi. Yargı bürokrasisine hakim olan paralel yapının tümüyle yargıya hakim hale geldiğini belirten Kaya, “Kısacası HSYK’nın ‘ol’ dediği olmuş, ‘öl’ dediği de ölmüştür” dedi.

İhtilal döneminde bile olmadı

Yeni oluşan HSYK döneminde liyakatin sadece bir grubun uhdesinde kabul edildiğini, diğer kesimlerin ötekileştirildiğini belirten Kaya, “İhtilal dönemlerinde bile görmediğimiz kimi uygulamalar, yargı mensuplarına reva görülmüştür. Bir ülkede hukuk istismar edilerek adalet iğdiş edilirken o ülkenin yurttaşları hele de hukukçuları, yaşanan olağanüstü uygulamalara sıradan bir olay gibi bakıyor veya bu olağanüstülükleri ciddiye almıyorsa o ülkede adalete duyulan güven ve inanç yok olmuş demektir; tıpkı ülkemizde olduğu gibi. Bu durum, ülkemizdeki adaletin uçuruma yaklaştığının bir göstergesidir. Yargı adına köprüden önceki son çıkıştayız” dedi.

Birbirimize güven yüzde 2 çıkar

Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Namık Yılmaz, toplumda yargıya güvenin yüzde 20’lere kadar gerilediği bir ortamda görev yapmak ve adalet dağıtmaya çalışmanın çok zor olduğunu söyledi. Meslektaşlarının birbirlerine olan güvenlerinin de azaldığını bildiren Yılmaz, “Anketörler, meslektaşlarımızın birbirlerine olan güven ve itimatlarını ölçen bir anket yapsa herhalde bu oranın yüzde 2’lerde kalacağından derin endişe duymaktayım” diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler