YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıda Birlik Derneği 12 Eylül'de kongre yapıyor
Yargıda herhangi bir zümre ve yapının hakimiyetini kabul etmeyen Yargıda Birlik Derneği, 12 Eylül'de ilk Olağan Genel Kurulunu yapmaya hazırlanıyor.
Yargıda Birlik Derneği 12 Eylül'de kongre yapıyor
19 Ağustos 2015 / 00:30 Güncelleme: 19 Ağustos 2015 / 08:41

27 Mart 2015 tarihinde Ankara Valiliği'ne yapılan başvuru ile tüzel kişilik kazanan Yargıda Birlik Derneği 4.000'i aşan üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük yargı derneği oldu. Dernek 12 Eylül'de ilk Olağan Genel Kurulunu yapmaya hazırlanıyor. 

Yargıda Birlik Derneği Genel Sekreteri Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Dr. Birol Kırmaz Genel Kurulun yargı için bir demokrasi şöleni olacağını ve dernekle ülkemizin yargı hayatına ilişkin somut öneri ve fikirler ortaya koyacaklarını ifade etti. Kırmaz, Genel Kuruldan sonra yargı alanında faaliyet gösteren uluslararası meslek örgütlerine üye olmayı planladıklarını söyledi. Ülkemizde en büyük yargı derneği olmanın sorumluluğunu taşıdıklarını dile getiren Kırmaz "bu oluşumun temel dayanağı hakim ve savcıların hiçbir içsel korku ve endişe taşımadan yargısal faaliyetlerini tarafsız ve bağımsız olarak sürdürmelerini sağlamak" olduğunu da sözlerine ekledi. 

Yargıda herhangi bir zümre ve yapının hakimiyetini kabul etmeyen dernek, hakim ve savcılar tarafından 2014 yılında oluşturulan Yargıda Birlik Platformu’nun devamı olarak kuruldu. Platformla birbirinden farklı eğilimleri bir araya getiren anlayış başta yargı mensupları olmak üzere kamuoyu tarafından büyük ilgi ile karşılandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler