YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıda bir dönem sona erdi
Türkiye genelinde 11 binden fazla hakim ve savcı kendi içlerinden HSYK’ya seçilecek 10 asil 6 yedek üyeyi belirledi. Seçimlerde hiçbir derneğin listesinde yer almayan bağımsız adaylar seçildi
Yargıda bir dönem sona erdi
18 Ekim 2010 / 07:49 Güncelleme: 18 Ekim 2010 / 07:54

Yargı camiası, dün tarihi bir ana tanıklık etti. Türkiye’de hakim ve savcılar ilk kez sandık başına giderek Adli yargıdaki 7 asıl 4 yedek, idari yargıdaki 3 asıl 2 yedek üyelik için seçim yaptı. Türkiye genelinde yapılan seçimlerde 165 adli, 34 idari hakim ve savcı aday oldu. Yaklaşık 11 bin hakim ve savcı 169 aday için sandık başına gitti. Adli yargıdaki her seçmen 11, idari yargıdaki seçmenler ise 5 ismi seçti. En çok oyu alanlar asıl, daha az oy alanlar ise yedek üye olarak belirlendi.

EN ÇOK OYU İBRAHİM OKUR ALDI

Adli yargı hakim ve savcıları arasından 7 asıl 4 yedek üyelik için yapılan seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre en çok oyu Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Okur aldı. Rize Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Köroğlu, Bakırköy 14.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nesibe Özer, Yargıtay 10.Ceza Dairesi Tetkik Hakimi Dr. Teoman Gökçe, Türkiye Adalet Akademisi Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Kaya, Adana Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hüseyin Serter, Edirne 2. Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi İsmail Aydın asıl üye olarak seçildiler. Ankara 17.Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hayrettin Türe, Üsküdar Savcısı Celal Avar ve İzmir 7.Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Ali Öztürk, Ankara Savcısı Harun Kodalak  ise yedek üye olarak seçildiler.

İDARİ YARGI’DAN BERBEROĞLU

İdari yargı hakim ve savcıları arasından 3 asıl 2 yedek üyelikler de belli oldu. Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Danıştay 6. Dairesi Tetkik Hakimi Ahmet Berberoğlu en çok oyu alarak ilk sıraya yerleşti. Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Birol Erdem ikinci, İstanbul 5.İdare Mahkemesi hakimi Resul Yıldırım ise üçüncü sırada HSYK asıl üyeliğine seçildi. Ankara Bölge İdare Mahkemesi hakimi Halil Koç ve Danıştay Savcısı İbrahim Topuz ise yedek üyeliklere seçildiler.

YARSAV ADAYLARI SEÇİLEMEDİ

Özellikle HSYK’nın yapısını değiştiren anayasa değişikliğine muhalefetleri ile sık sık gündeme gelen YARSAV’ın desteklediğini açıkladığı adayların seçilememesi ise dikkat çekti. Derneğin desteklediği ve kamuoyunun verdiği tartışmalı kararlarla tanıdığı Sincan 1.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz seçilemeyenler arasında yer aldı. Yine TİB’de arama yapan Ankara 1.Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hayri Keskin de üyelik için yeterli oyu alamadı. Yargıdaki bir diğer dernek olan Demokrat Yargı Derneği de 6 ismi desteklediğini açıklamıştı. Demokrat Yargı’nın desteklediği adaylar da seçilmek için gerekli oyları alamadılar. • LÜTFİ KAPLAN

Oktay Kuban oyunun rengini böyle tarif etti 

• Verdiği tahlilye kararlarıyla dikkat çeken Beşiktaş’taki İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Oktay Kuban da, “Yeni oluşacak kurulun, Bakanlığın 2 nolu müsteşarlığı  haline gelmesini istemedim. Ona göre oy kullandım” diye konuştu Erzincan Ergenekon davasında iki numaralı sanık olarak yargılanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner de, garip bir seçim dönemi yaşadıklarını belirterek, “Umuyorum ki yargı bağımsızlığı adına güzel bir sonuç elde edilir” dedi.

Yoğun katılımlı seçim 

Bazı savcı ve hakimlerin oy kullanmaya çocuklarıyla birlikte gelmesi dikkat çekti. İzmir’de seçime katılım yoğun olduğu görüldü.

Savcı Öz Beşiktaş’ta oy verdi

İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin oyunu Sultanahmet’deki İstanbul Adliyesi’nde kullandı. Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz de Beşiktaş’taki adliyede oylarını verdiler.

Müsteşar 9 No’lu sandıkta 

Adalet  Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman ve eşi Hakim Gülderen Kahraman oylarını Ankara Adliyesi’ndeki 9 numaralı sandıkta kullandı. 

EN ÇOK OYU OKUR VE BERBEROĞLU ALDI

ADLİ YARGI: 

ASIL ÜYELER

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Okur    6742 oy

Yargıtay 10.Ceza Dairesi Tetkik Hakimi Dr.Teoman Gökçe    6387 oy

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nesibe Özer    6153 oy

Rize Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Köroğlu    6120 oy

Adana Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hüseyin Serter     6017 oy

Türkiye Adalet Akademisi Eğitim Merkezi Müd. Ahmet Kaya    5990 oy

Edirne 2.Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi İsmail Aydın     5408 oy

YEDEK ÜYELER

Ankara Savcısı Harun Kodalak     5253 oy

Üsküdar Savcısı Celal Avar     5101 oy

İzmir 7. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Ali Öztürk     4814 oy

Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hayrettin Türe     798 oy

İDARİ YARGI: 

ASIL ÜYELER

Danıştay 6. Dairesi Tetkik Hakimi Ahmet Berberoğlu     855 oy

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Birol Erdem     836 oy

İstanbul 5. İdare Mahkemesi hakimi Resul Yıldırım     805 oy

YEDEK ÜYELER

Ankara Bölge İdare Mahkemesi hakimi Halil Koç     638 oy

Danıştay Savcısı İbrahim Topuz             554 oy  (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler