YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıda atamalara ETÖ gölgesi mi düşüyor?
'Kararname Ergenekon hakim ve savcısı için bekletiliyor' iddiası ciddiyet kazandı
Yargıda atamalara ETÖ gölgesi mi düşüyor?
07 Temmuz 2009 / 15:59 Güncelleme: 07 Temmuz 2009 / 00:00

Her yıl Haziran’da açıklanan hakim ve savcı kararnamesi bu yıl gecikti. Ankara’da ‘Kararname Ergenekon hakimi ve savcısı için bekletiliyor’ iddiası ciddiyet kazandı


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), her yıl rutin olarak Haziran ayı sonlarında açıkladığı yaz kararnamesini, bu yıl geciktirdi. Kararnamenin gecikmesi Ergenekon süreciyle ilgili HSYK eksenli iddiaları yeniden gündeme getirdi. Kulislerde konuşulan iddiaya göre, Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza’nın Başkanı Köksal Şengün ve savcı Zekeriya Öz’ün görev yerinin değiştirilmesi için yoğun baskı var. CHP de HSYK’ya yaptığı başvurularla hakim ve savcılarının alınması için bastırıyor.


ŞENGÜN’ÜN YERİNE FAİK SABAN


Geçici olarak atandığı 14. Ağır Ceza’da Albay Dursun Çiçek’in tahliyesi için oy kullanan Faik Saban, 6 ay önce HSYK kararıyla 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ikinci heyetine atanmıştı. Ergenekon Hakimi Köksal Şengün, baskılara boyun eğmemesi ve duruşmalardaki tutumu nedeniyle sanıklar ile yandaşlarının hedefinde. Şengün’ün görev yerinin değiştirilmesi ya da farklı bir sebeple 13. Ağır Ceza’dan ayrılması halinde Faik Saban kritik konumda. 13. Ağır Ceza’nın en kıdemli üyesi olacak olan Saban, Şengün’ün yerine geçecek ve Ergenekon yargılamasını sürdürecek.


KARARNAMEYE 3. İDDİANAME AYARI


Kulislerde konuşulan bir başka iddia ise Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz’ün görev yerinin değiştirilmesi için 3. Ergenekon iddianamesinin çıkması bekleniyor. HSYK yaz kararnamesinin görev yeri değiştirilecek olan Savcı Öz’ün yeni iddianameyi mahkemeye sunmasından sonraya denk getirilmek istendiği öne sürülüyor. Yaz kararnamesinin normalin dışında gecikmesi de bu sebebe bağlanıyor.


SORUŞTURMAYI ETKİLER BEKLENTİSİ


Ergenekon davasında mahkeme heyeti ve savcı grubunun değiştirilmesi halinde Ergenekon davasının seyrinin farklı yöne kayacağını düşünen çevreler, böylece soruşturmayı daha kolay yönlendirebileceklirini planlıyor. Yaz kararnamesi ile bu amaçlarına ulaşmak isteyen çevrelerin HSYK üzerindeki baskıları artırdıkları ifade ediliyor. HSYK’da hükümet 2 üye ile temsil edildiği için kararnameyi etkileme ihtimali düşük görünüyor.


Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler