YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıçlar uygunsuz müdahalelerden kendilerini korumalı
Yargıçlar uygunsuz müdahalelerden kendilerini korumalı
10 Mayıs 2014 11:30
Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, yasama ve yürütme yasal yetkilerini kuvvetler ayrılığı ilkesine uygun kullanırken, yargıçların da uygunsuz müdahalelerden kaçınması gerektiğini söyledi.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü ve "Danıştay ve İdari Yargı Günü"nün Danıştay Konferans Salonu'ndaki töreninde yaptığı konuşmada, "Yargı kararlarına ve yargıçlara eleştiri getirilirken, yargı ve yargıçlar idarenin yandaşı ya da idarenin faaliyetlerine sürekli engel çıkaran bir güç gibi değerlendirilmemelidir. Yargı sürecinin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için bir taraftan yasama ve yürütme, yasal yetkilerini kuvvetler ayrılığı ilkesine uygun kullanmalı, diğer taraftan yargıçlar da uygunsuz müdahalelerden kendilerini olabildiğince korumalıdır" dedi.

Güngör, "Yargı kararının eleştirisi ile yargı organının eleştirisi aynı anlam ve sonucu içermemektedir. Kimi kzaman bu eleştiriler kararı aşarak, yargıyı eleştirmeye dönüşmektedir. Yargının saygınlığının zedelenmesi bir ülke bakımından yıkıcı etkilere yol açar" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler