YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıçlar dosyadan derhan el çekmeli
Erzincan'daki Ergenekon davasının baş aktörü CHP'li Ahmet Ersin yine sahneye çıktı. Ersin'in gündeminde bu kez Haberal davası vardı....
Yargıçlar dosyadan derhan el çekmeli
22 Aralık 2010 / 14:32 Güncelleme: 22 Aralık 2010 / 14:37
CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Mehmet Haberal'ın davasına bakan yargıçların derhal dosyadan el çekmelerini isteyerek, "Haberal'a tazminat ödemeye mahkum olmuş yargıçların davaya bakmaya devam etmesi tam bir skandaldır" dedi.

Ersin, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Haberal'ın yargılanmasına ilişkin süreci anlattı. İddianamede Haberal'ın terör örgütü üyesi olmakla suçlandığını ancak mahkemede yapılan çapraz sorgusunda yöneltilen 185 sorunun hiç birisinin bu yönde olmadığını söyledi.

Daha sonra Mehmet Haberal'ın yargıçlara tazminat davası açtığını, 9 yargıcın 1500 lira tazminata mahkum olduğunu, bu kararın da Yargıtay tarafından onandığını anlatan Ersin, "Yargıtay kararından sonra Haberal ve yargıçlar arasında objektif husumet oluşmuştur. Bu davaya bakan yargıçların derhal dosyadan el çekmesi gerekir" iddiasında bulundu.

Ersin, Yargıtay kararından sonra Haberal'ın reddihakim talebinde bulunduğunu, bu talebin geri çevrildiğini ifade ederek, "Daha sonra 9. Ağır Ceza Mahkemesine geri çevrilen reddihakim talebi ile ilgili itiraz yapılıyor. Bu mahkeme de ret kararı veriyor. Bu mahkemenin yargıçları da tazminata mahkum olmuş. Haberal'a tazminat ödemeye mahkum olmuş yargıçların davaya bakmaya devam etmesi tam bir skandaldır" diye konuştu.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu yöndeki kararlarından örnekler okuyan Ersin, "Haberal davaya bakan yargıçları 43 kez Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) şikayet ediyor. Bir sonuç çıkmıyor ama Balyoz davasına bakan hakim bir şikayet üzerine görevden alınıyor. Ayrıca Adalet Bakanlığı, Haberal'ın şikayeti üzerene yargıçlarla ilgili soruşturmaya izin vermiyor" dedi.

Adalet Bakanlığının görevini yapmadığını ileri süren Ersin, tazminat ödemeye mahkum olmuş yargıçların kararıyla Haberal'ın tedavi gördüğü İstanbul Kardiyoloji Enstitüsüne baskın yapıldığını, doktorların "hayati tehlike bulunduğu" yönündeki raporları üzerine Haberal'ın Adli Tıp'a götürülmediğini söyledi. Enstitünün aynı zaman Adli Tıp Kurumunun bir bilirkişisi olduğunu anlatan Ersin, "Bir intikam duygusuyla Haberal mağdur edilmeye çalışılıyor. Neredeyse 'ölse de kurtulsak' anlayışıyla baskı yapılıyor" diye konuştu. (AA)
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler