YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargı değil şüpheliler dinlendi
Yargı değil şüpheliler dinlendi
14 Kasım 2009 00:10
Yargı'daki telefon dinlemeleri Ankara'da bomba etkisi yarattı. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Yargı değil, şüpheliler dinlendi" dedi...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma sırasında bazı hakim ve savcıların isimlerinin geçmesi üzerine konu Adalet Bakanlığı'na intikal ettirildi. Bunun üzerine görevlendirilen adalet müfettişlerince belgelerde yapılan inceleme sonucunda, 56 hakim ve savcı hakkında delillerin toplanması için telefonlarının dinlenmesi talep edildi. Görevli ve yetkili mahkeme dinleme kararı verdi. Telefon dinlemelerin her iki kurumla ilgili olmadığı Telekomünikasyon İletişim Başkanı (TİB) Fethi Şimşek ile Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda ortaya çıktı.

"BİLGİ KİRLİLİĞİ YAPILIYOR"

Adalet Bakanlığı, "Yargıtay ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı santrallerin ve bu santrallere bağlı görüşme yapan tüm hakim ve Cumhuriyet savcılarının dinlenmesinin talep edilmesi ve dinlenmesinin hiçbir şekilde söz konusu olmadığını" açıkladı. "Dinleme kararı verilen ve bazı basın yayın organlarında Yargıtay santrali olduğu ileri sürülen telefon numarasının, Yargıtay Birinci Başkanlığı adına kayıtlı, soruşturmada ismi geçen Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu'na tahsisli ve odasında kullandığı telefon numarası" olduğunu bildiren Adalet Bakanlığı, bu numaranın da teknik sebeplerle dinlenemediğini belirtti.

KAÇ HAKİM, SAVCI YARGILANMIŞ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bazı yargı mensuplarının telefonlarının dinlenilmesi ile ilgili olarak, "Telefon dinlemelerinden elde edilen delillerle kaç hakim, savcı yargılanmış bir bakın" dedi. Ergin, "Biz daha önce bazı hakim ve savcıların telefonlarının dinlenildiğini zaten kamuoyuyla paylaşmışız. Burada yeni bir unsur yok. Dün açıkladık; Yargıtayın kurumsal olarak dinlenilmesi söz konusu değil. Teknik dinleme sonucu elde edilen delillerle kaç hakim savcı yargılanmış bir bakın... Kaç tanesi cezaevine girmiş, kaç tanesi yargılanıyor, kaç tanesi meslekten ihraç edilmiş, kaç tanesi disiplin cezası almış. Bunlara bir bakın, araştırın" diye konuştu.

 

Yargıtay santrali değil Eminağaoğlu'nun telefonu

Telekomünikasyon İletişim Başkanı (TİB) Fethi Şimşek, Yargıtay'ın hiçbir telefonunun dinlenmediğini vurgularken, Adalet Bakanlığı'nın açıklamasında "Dinleme kararı verilen ve bazı basın yayın organlarında Yargıtay santrali olduğu ileri sürülen telefon numarasının, Yargıtay Birinci Başkanlığı adına kayıtlı, soruşturmada ismi geçen Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu'na tahsisli ve odasında kullandığı telefon numarası" olduğu bildirildi. Açıklamada, bu telefon numarasıyla ilgili olarak da teknik nedenlerden dolayı dinleme yapılamadığı kaydedildi. TİB'de kesinlikle dinleme yapılmadığını vurgulayan Şimşek, "Dinlemeler ceza soruşturmaları kapsamında soruşturma mercilerince yapılan talepler üzerine yapılmaktadır" dedi.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler