YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargı darbesinde cevapsız kalan soru
HSYK'nın olağanüstü toplanarak yetkilerini kaldırdığı savcılarla ilgili kararda bir sorunun cevabı yok. 'Bu savcıların 5'i de mi hatalı?'
Yargı darbesinde cevapsız kalan soru
18 Şubat 2010 / 07:29 Güncelleme: 18 Şubat 2010 / 07:44

Erzincan’daki Ergenekon soruşturmasını yürüten 4 özel yetkili savcı HSYK tarafından görevden alındı. Olağanüstü toplantıyla alınan şok karar yargı bağımsızlığına darbe olarak nitelendirildi. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun hukuk teamüllerinin dışına çıkarak aldığı karar ortalığı karıştırdı. Kurul, müfettiş görevlendirmeden ve inceleme yapmadan Erzincan'daki soruşturmayı yürüten 4 savcının da yetkilerini elinden aldı.

SUÇ DUYURUSUNDA DA BULUNDULAR

HSYK, Albay Çiçek imzalı 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın Erzincan'da uygulamaya konulmasını soruşturan savcılarla ilgili kararında bununla da yetinmedi. 4 savcı ve Erzurum Başsavcısı için suç duyurusunda bulunma kararı verdi.

PAŞANIN İFADESİNİ ALACAKLARDI

Kararın, Erzincan Başsavcısı Cihaner'in tutuklanarak cezaevine gönderildiği gün alınması dikkat çekti. Yetkileri alınan savcılar, soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Berk'e 26 Şubat'a kadar süre vermişti.

SAVCILARIN 5’İ BİRDEN Mİ HATA YAPTI?

YARGITAY ve Danıştay, HSYK’nın kararını desteklediklerini açıklarken hukukçular ise tepki gösterdi. Emekli Askeri Hakim Kardaş "Çok vahim. 5'i de mi hatalı" derken eski DGM Savcısı Göktürk "Yüksek yargı siyasallaştı" dedi.

Ergenekon toplantılarına katılan HSYK üyeleri

Yaşanan gelişmeler, HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un Ergenekon sanıklarından Engin Aydın ile buluşmasını hatırlattı. Ertosun'un üst düzey Ergenekon sanıklarının yer aldığı toplantılara 13 kez katıldığı ortaya çıkmıştı. HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'in de Ergenekon’un bürokratlarla yaptığı toplantılarda bulunduğu iddianamede yer almıştı.

HSYK'DAN DARBE

Skandal bir karara imza atan HSYK, Ergenekon'dan tutuklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı hakkında soruşturma başlatan Özel Yetkili Savcı Şanal ile birlikte 4 savcının yetkisini kaldırdı.Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Ergenekon soruşturması kapsamında İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı uyguladığı iddiasıyla tutuklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında işlem yürüten Erzurum özel yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği hakkında tartışılacak bir karara imza attı. HSYK, Erzurum özel yetkili Başsavcıvekili Tarık Gür, Cumhuriyet savcıları Rasim Karakullukçu, Mehmet Yazıcı ve Osman Şanal'ın, CMK'nın 250. maddesi kapsamındaki yetkilerinin kaldırılmasına ve Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş'un da aralarında bulunduğu diğer ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

CEZAEVİNE KONDU

Cihaner, makam odası ve lojmanı dün 6 saat süren aramadan sonra gözaltına alınıp Erzurum'a nakledilmişti. Cihaner sorgusunun ardından ''Ergenekon terör örgütü üyesi olmak'', ''görevi kötüye kullanmak'', ''tehdit ve iftira'' suçlamalarıyla dün sabah tutuklanarak Erzurum H Tipi Cezaevi'ne konuldu. Cihaner'in tutuklanmasının ardından HSYK, dün sabah ola ğanüstü toplandı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in katılmadığı toplantıya, Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve HSYK üyesi Ahmet Kahraman katıldı. Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından yapılan HSYK açıklamasında, Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yapılan uygulamaların, HSYK'nın gündemine oy birliğiyle alınarak, incelenmesine karar verildiği belirtildi.

YETKİ AŞIMI İDDİASI

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 250/3. maddesindeki amir hükmün ihlal edilerek, görev ve yetki aşımında bulunulduğunu savunan HSYK, Erzurum Özel yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekili Gür, Cumhuriyet savcıları Karakullukçu, Yazıcı ve Şanal'ın, CMK 250. maddesi kapsamındaki yetkilerinin kaldırılmasına karar verdi. HSYK, Kuş, Gür, Karakullukçu, Yazıcı ve Şanal ile diğer ilgililer hakkında yasal gereğinin yapılması için suç duyurusunda bulunulmasını da kararlaştırdı. HSYK, kararı oy çokluğuyla aldı. Kararla birlikte 4 savcı, Erzurum'da yürütülen Ergenekon soruşturmasında görev alamayacak.

TAHLİYE TALEBİNE RET

Bu arada tutuklanarak cezaevine gönderilen Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in avukatı Hamit Sekman, müvekkilinin tutuklanmasına ilişkin öğlen saatlerinde mahkemeye itiraz dilekçesi verdi. Dilekçeyi inceleyen Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Cihaner'in tutukluluğuna yapılan itirazı oybirliğiyle reddetti.

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler