YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yardım gemileri limana çekiliyor
Yardım gemileri limana çekiliyor
31 Mayıs 2010 15:41
İsrail'in operasyon düzenlediği insani yardım gemileri Aşhod Limanı'na çekiliyor

İsrail'in sabaha karşı kanlı bir operasyon düzenlediği yardım gemileri, Aşdod Limanı'na çekiliyor.

Limanda halihazırda ancak 2-3 geminin bulunduğu belirtilirken, en fazla yolcunun bulunduğu "Mavi Marmara"nın da kısa süre içinde limana çekilmesi bekleniyor.

Gemideki yolcuların kimlik kontrollerinin yapıldığı ifade edilirken, Aşdod Limanı dışında halen Türkiye'nin yanı sıra gemilerde vatandaşları bulunan İngiltere, Yunanistan, İrlanda, İsveç, Norveç, Almanya ve diğer bazı ülkelerin büyükelçilik ve konsolosluk yetkililerinin beklediği de bildirildi.

Sabah saatlerinden bu yana kapalı tutulan limanın önünde bekleyen yabancı ülke temsilcilerine, ilerleyen saatlerde içeri girmelerine izin verilebileceğinin söylendiği öğrenildi.

Bu arada, gemideki Türk yolculara pasaport veya diğer kimlik işlemlerinde yardımcı olması amacıyla Türkiye kökenli bir Yahudi'nin de görevlendirildiği belirtildi.

Limandan bir yetkili ise yolcuların gruplar halinde limanda önceden hazırlanan tesislere getirildiğini, bazılarının tutuklandığını söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Öte yandan, liman önünde toplanan bir grup Yahudi milliyetçisinin protesto gösterisi yaptığı, ayrıca İsrail Ulusal Gençlik Hareketi üyesi oldukları bildirilen küçük bir grubun da Tel Aviv'deki Türkiye Büyükelçiliği önünde gösteride bulunduğu ifade edildi.

Göstericilerin Gazze'ye kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit'e atıfta bulunarak, "Gilad bizim için savaştı, biz de Gilad için savaşacağız" yazılı pankartlar taşıdığı ve sloganlar attığı, daha sonra pankartları büyükelçiliğin karşısına bırakarak ayrıldığı öğrenildi.

İsrail hükümetinin operasyonundan "şoke olduklarını" belirten ve "İsrail'in bu kadar ileri gideceğini beklemediklerini" söyleyen İsrailli sol kanat üyeleri de Tel Aviv'de toplandı. Hükümeti protesto eden göstericiler, Aşdod Limanı'na gitmeye hazırlanıyor.

Ağırlıkla "Şimdi Barış" örgütü taraftarı göstericiler, Tel Aviv'deki bir parkta yaptıkları gösteride, İsrail hükümetinin gemiye kanlı müdahalesini kınadılar.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler