YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaralıların isimleri açıklandı
İHH, Yaralanan 15 kişinin ismini açıkladı
Yaralıların isimleri açıklandı
01 Haziran 2010 / 00:46 Güncelleme: 01 Haziran 2010 / 08:22

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Vekili Yavuz Dede, İsrail askerleri tarafından saldırıya maruz kalan insani yardım gemisinde yaralanan 15 kişinin ismini açıkladı.
 

Yaralıların isimleri şöyle: "İmdat Avli, Mustafa Batıran, Rebeha Gümrükçü, Cevdet Ökenek, Erkan Baycıdam, Muhyiddin Yıldırım, Osman Çalık, Suat Koşmaz, Şahin İbrahim Güleryüz, Şükrü Peker, Mehmet Murat Yıldırım, Canip Tunç,
Saadettin Furkan, M. Ali (Soy ismi belli değil), Tuna Yücel"
 

Dede, yaptığı açıklamada, son alınan bilgilere göre, gemide bulunan Türk gazetecilerin sınır dışı edileceğini ve Türkiye'ye gönderileceğini belirtti.
 

İHH Genel Merkezi'nde saldırı ile ilgili son gelişmeler değerlendirildi. İHH Başkan Vekili'nin düzenlediği basın toplantısında, gemilere İsrail tarafından silah konulması gibi bir durumun olabileceğini ve böyle bir hadiseden endişe duyduklarını dile getirdi.   
 

Gemilerin amacının, sadece insani yardım olduğuna dikkat çeken Dede, "Dertleri sadece insani yardım götürmek olan insanları katleden terör devletinden, her türlü ahlaki zaafiyeti ve kalleşliği beklemekteyiz. İsrail kaynakları tarafından yapılan açıklamada 39 Türk gazetecinin sınır dışı edilerek Türkiye'ye gönderileceği bildirildi. Söz konusu arkadaşlarımızla ilgili hava alanında bir karşılama töreni düzenlenerek, Levent'teki İsrail konsolosluğu önünde ortak bir açıklama yapılacaktır. Levent'teki nöbetimiz de arkadaşlarımız serbest bırakılıp, şehitlerimizin naaşları teslim edilinceye kadar devam edecektir.
 

Başbakanımızın da belirttiği gibi, İsrail'in uyguladığı, insanlık dışı bir devlet terörüdür. Gemilerimize yönelik saldırı bir defa daha ortaya koydu ki İsrail bölgede barış istemiyor. Aksine kandan beslenmeye devam etmek için elinden gelen her türlü mücadeleyi sürdürüyor. İsrail kan için ne kadar kararlıysa biz de Filistin'in özgürlüğü için ondan daha şiddetli bir şekilde kararlıyız. Gelişmelerle ilgili gün içerisinde sürekli sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu. Yavuz Dede, konuşmasında, gemideki bazı yaralıların isimlerini de açıkladı.

İNSANİ YARDIM GEMİSİNDEKİ YARALILAR
İmdat Avli
Mustafa Batıran
Rebeha Gümrükçü
Cevdet Ökenek
Erkan Baycıdam
Muhyiddin Yıldırım
Osman Çalık
Suat Koşmaz
Şahin İbrahim Güleryüz
Şükrü Peker
Mehmet Murat Yıldırım
Canip Tunç
Saadettin Furkan
M. Ali (Soy ismi belli değil) 
Tuna Yücel

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler