YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaralıları pankart açarak kurtardı!
Güvertede İsrail ateşi altında pankart açtı, silahlar bir anda ona döndü... Ancak bu girişim yaralıları kurtardı...
Yaralıları pankart açarak kurtardı!
05 Haziran 2010 / 10:26 Güncelleme: 05 Haziran 2010 / 10:42

Mavi Marmara’da İsrail askerlerine karşı, kurşun yağmuru altında ayağa kalkarak yaralıları kurtarmak için pankart açan İngiliz vatandaşı Parveen Yaqub, o anları Star gazetesine anlattı...

Yardım programının kodinatörü olan Parveen Yaqub İngiltere’nin Manchester şehrinden yola çıktıktan sonra Antalya’da Mavi Marmara’ya binmişti. Kısa sürede gemideki herkesin tanıyıp sevdiği biri haline gelen Parveen kanlı saldırı anında ortalığın kan gölüne döndüğünü, yerlerde yatan yaralıların çığlıklarının kulakları tırmaladığını anlattı. Gemi tamamen işgal edildikten sonra güverteye çıkarıldıklarını anlatan Yakub şöyle devam etti: “Yaralılar her yerde idi. Bir çok yaralının durumu ağırdı. Bu yaralılardan bir tanesi ölüyordu. Kafasının sol tarafından yaralanmıştı. Ancak Israilli askerler ateş etmeye devam ediyordu. ‘Durun yapmayan adam ölüyor’ diye var gücümle bağırmama rağmen  ateş etmeye devam ettiler. Bunun üzerine, belki dururlar diyerek, pankart açmaya karar verdim. Büyük harflerle, “S.O.S. Y ardıma ihtiyaç var. Krtiki yaraları olan insanlarımızı tedaviye ihtiyacı var. Ölüyorlar. Acil” yazdım ve ayağa kalktım.”

Pankarttan sonra kısa bir süre ateş sustu 

 Parveen, gemide bulunan ve bu olaya şahit olan herkesin büyük bir kapramanlık olarak anlattığı pankart açma olayından sonra ateşin bir süre kesildiğini söyledi. Parveen sözlerine şöyle devam etti: Ben pankartla ayağa kalktıktan sonra, ateşe bir süre ara verildi. Bu sırada da en azından bir kaç yaralı ateş altındaki ortamdan daha uzak noktalara taşınarak sağlık yardımına yardım ulaşma imkanı doğdu.”  (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler