YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaptıkları yanlarına kâr kalmayacak!
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 14 Ekim'den sonra Meclis'e gönderileceği açıklanan güvenlik paketinin detayları ortaya çıkmaya başladı.
Yaptıkları yanlarına kâr kalmayacak!
10 Ekim 2014 / 20:43 Güncelleme: 10 Ekim 2014 / 20:44

Paket kapsamında, eylemlere katılıp polis ve kamu malına zarar verenler cezaevinden çıkamayacak. Bunların tutuksuz yargılanması mümkün olmayacak. Polisin yetkileri arttırılırken, kamu malına zarar verenlere katmerli ceza gelecek.

Türk Ceza Kanunu'nun "Mala zarar vermenin nitelikli halleri" başlıklı 152'nci maddesiyle, "Görevi yaptırmamak için direnme" başlıklı 265'inci maddesi yeniden düzenlenecek. Bu maddeler kapsamındaki cezalar arttırılacak.

Toplumsal olaylar ve eylemler sırasında, kimliği gizlemek için yüzünü örtenlere verilen cezalar ile ilgili madde tekrar gözden geçirilecek. Kimliğini bu yolla gizleyenlere verilen cezaların da arttırılması planlanıyor.

Terör eylemlerine katıların tutuksuz yargılanmalarının önüne geçilecek. Bu kişilerin tutuksuz yargılanmasını önleyecek bazı hükümler CMK'ya konulacak. Ayrıca bu tür durumlarda ceza alt sınırına da bakılmadan hakim tutuklu yargılamaya karar verebilecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler