YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaptığının karşılığını alır
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan Suriye'ye yönetimine sert mesaj.
Yaptığının karşılığını alır
07 Ekim 2012 / 13:28 Güncelleme: 07 Ekim 2012 / 13:31

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Meclis'te kabul edilen tezkerenin amacının savaşa karşı tedbir olduğunu belirterek, ''İnşallah, Suriye yönetimi bir aymazlığın içerisine girmez. Bu tezkerenin verdiği mesajları doğru okur. Tezkereyi kullanmaya gerek kalmaz. Eğer doğru okumaz, bunu yanlış anlarsa, o zaman da yaptığının karşılığını elbette alacaktır'' dedi. 

Bozdağ, Kanal 7'de Başkent Kulisi programında Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi.

Savaş uçağının düşürülmesi sonrası angajman kurallarının değiştirildiğini ve bundan sonra Türkiye'ye dönük her adım ve hareketin anında karşılık bulacağı şekilde bir kararlılık ortaya konulduğunu belirten Bozdağ, angajman kurallarının değiştirilmesinin doğrudan talimat anlamına geldiğini söyledi.

Bozdağ, ''Orada bir hadise olduğu zaman, herhangi bir izne gerek kalmadan hareket etme yetkisi verir'' dedi.

Akçakale'de Türkiye'ye, insanına ve devletin egemenlik alanına dönük saldırı karşısında adım atmanın zorunluluk olduğunu dile getiren Bozdağ, ''Türkiye'ye çiçek atılmadı. Baktığınız zaman oradan bomba geldi. Bir ülkenin, kendisinin sınırları içine bir bomba düşer ve burada vatandaşları şehit olunca ne yapması gerekiyorsa, Türkiye olarak biz onu yaptık'' diye konuştu.


 -''Tezkere esasında bir savaş tezkeresi değil''-


Gelinen noktada savaş ihtimalinin artıp artmadığına ilişkin soruya cevap veren Bozdağ, şunları kaydetti:

''Bu tezkere esasında bir savaş tezkeresi değil. Biz savaş olmasın diye esasında tezkereyi çıkardık. Tezkerenin esas amacı, Suriye yönetimine 'Türkiye-Suriye arasında bir savaşa neden olabilecek eylemleri yapma, adımları atma, fiillerin içerisine girme, girersen bunun karşılığını biz sana misliyle veririz, o yüzden sakın böyle bir yola tevessül eden, böyle bir yola adım atan bir anlayışın içine girme' diye savaşı önlemek için atılmış bir adımdır. Tabii bu yönüyle Suriye'ye bir ikazdır. Biz angajman kurallarını değiştirdik, ve gereği yapılıyor. Nasıl olsa kullanmaz, yapmaz diye bir anlayışa kapılırsa, çok büyük bir hata yapar.''

Türkiye'ye dönük bir saldırı olursa, ilgili adımı atma konusunda Türkiye'nin tereddütü olmayacağını vurgulayan Bozdağ, şöyle devam etti:

''Biz diyoruz ki bundan sonra daha dikkatli olun. Türkiye'nin egemenlik haklarına dönük bir saldırıyı sakın yapmayın. Sakın bu yönde bir adımın atılmasına izin vermeyin. Ne tedbir alınması gerekiyorsa alın. Aksi takdirde bunun bir karşılığı olacaktır. Uluslararası hukuk çerçevesinde ne tedbir gerekiyorsa bunu aldık. Esasında bu anlamda tezkere savaşın çıkmaması için Türkiye tarafından atılmış ciddi bir adımdır. Umarız bu adımımız karşı taraftan doğru algılanır.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler